Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Dökülmesinin Sebepleri Ve Çareleri

Doğal ve dengeli beslenerek ve uzmanların önerileri ile saç dökülmelerine son verin.

Modern yaşamın getirdiği sorunlardan biriside saç dökülmesi! Babalarımızın 40’lı yaşlardan itibaren yaşadığı sorun günümüzde 20’li yaşlara inmiş durumda.

 

Üstelik sadece erkeklerin değil kadınlarında saçı daha erken ve fazla dökülüyor, zayıflıyor. Uzman doktorlar bu konuya dikkat çekerek şunları söyledi:

 

Prof. Dr. Sibel Alper: Saç dökülmeleri son yıllarda karşılaşılan dermatolojik sorunlardan biri malesef artık çok genç yaşlarda başvuruyor hastalarımız. Saç dökülmeleri çok çeşitli, bazıları liken planus, diskoid gibi deri hastalıklarına bağlı olabiliyor.

 

Bağışıklık sisteminin yanlış sinyaller vermesi ile oluşuyor ve stres çok önemli bir tetikleyici. Çocuklarda sınav dönemlerinde görülebiliyor.

 

Sevindirici olan tedavinin yardımı ile 3 ayda %70 düzeliyor ama özellikle allerjik yatkınlığı olan bireylerde tekrarlama niteliğinde.

 

Saçlar çok sıcak suda yıkanmamalı, yıkadıktan sonra argan yağı gibi bir nemlendirici kullanılmalıdır.

 

Dökülen saça mümkünse hiç kimyasal işlem, sıcak fön, düzleştirici uygulanmamalıdır.

 

Dr. Özgür Şamilgil, beslenmenin saç sağlığı üzerine dikkatine çekerken “Doğru beslenmek, düzenli uyku, fiziksel egzersiz ve sigara kullanmamak ilk koşullardandır. ”

 

“Ayrıca ağır metaller, ilaç artıkları içeren kirli şebeke suyuyla yıkanma, tarım ilaçları içeren sebze ve meyve tüketimi, guatr bozukluğu saç dökülmelerinde büyük rol oynuyor.”

 

Yard. Doç. Dr. Zahide Eriç: Ani saç kaybı psikiyatrik bir sebeple, ameliyat sonrası veya geçirilen bir hastalık sebebiyle olabilir.

 

Hormonal düzensizlikler ve değişiklikler ise gebelikte, doğum sonrası, menopozun başlangıcında veya doğum kontrol haplarının ani kesilmesiyle geçici saç kayıplarına yol açabilir.

 

Kanser, depresyon, kalp hastalıkları, tansiyon yüksekliği, romatizmal hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar saçta dökülme yapıyor.

 

Ayrıca psikolojik sebeplerle oluşan saç çekme hastalığıyla ve saçları sıkı toplama şekliyle de bazı alanlarda saç dökülmesi olabilir!

 

Peki saç dökülmesine karşı neler yemeliyiz?

 

Fazla tarım ilaçları içermeyen, organik yetiştirilmiş bitkisel ve hayvansal besinler.

 

B vitaminleri, magnezyum ve demirden zengin, çiğ tüketilen koyu yeşil yapraklı sebzeler(ıspanak, brokoli, marul, roka, semizotu, nane, maydonoz, kekik vb) tam tahıllı buğday…

 

Antioksidan özelliği fazla olan koyu kırmızı, mor, sarı, turuncu renkli çilek, kiraz, vişne, domates, incir, yaban mersini, karadut, ahududu gibi meyveler.

 

Kaliteli, organik hayvansal protein: Kırmızı et, sakatat, tavuk, soğuk su deniz mahsulleri(somon, istiridye gibi) yumurta sarısı, keçi sütü, eski peynir.

 

Ev yapımı kefir, yoğurt, boza, turşu gibi faydalı bakteri içeren fermente besinler.

 

Soğuk sızma zeytinyağı ve hindistancevizi yağı…

 

Ayrıca yoga, akupunktur ve masajda saç dökülmesine karşı iyi gelen yöntemler olarak biliniyor.