Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Fiziksel stres saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Travma, araba kazası, ciddi bir hastalık, yaşanan kötü olaylar saç kaybına yol açar.

 

Stresli olunduğunda saçlar daha fazla dökülür. Saçların geri beslenmesini sağlayan ve dökülmeyi durduran öneri, iyi ve stressiz bir yaşamdır.
Gebelik, hormonal anlamda diğer nedenidir. Gebelik sırasında bebek gelene kadar yaşanan stres buna dahildir. Normal ve sağlıklı bir gebelik geçirmeye çalışın.

Çok fazla A vitamini alımı da saçları döker. Günlük olarak ilaç ve gıdalardan aşırı A vitamini alınmamalıdır. Bunu normale çekerek saç dökülmesi durdurulabilir.
Protein eksikliği. Beslenmenizde yeterli seviyede protein tüketmezseniz saçlarınız dökülür. Balık, et ve yumurtaya önem verin. Hayvansal gıdalara yeterli ölçüde tüketin.

Kalıtım da bir diğer sebeptir. Androjenik veya androgenetik alopesi adı verilen kadın tipi saç dökülmesi de erkek kelliği gibi görülebilir. Saç bakım ve kellik ilaçları işe yarayacaktır.
Kadınlık hormonları saç döker, doktorunuzla görüşüp bazı ilaçları almayı kesin veya tedaviyi danışın.

Tiroid seviyenizdeki anormallikler de buna sebeptir, uygun ilaç tedavisi gerekebilir.
Kemoterapi, radyoterapi gibi ışınlı kanser tedavileri saçları hatta kaş ve kirpikleri döker.

Bilinmeyen, sağlıksız veya saç tipinize uygun olmayan bakım ürünleri ve saç modelleri de saçlara zarar verir, inceltir veya döker.
Kansızlık da saç döker. Demir eksikliği sonucu görülür, demir takviyesi yapılmalıdır. Aksi halde yorgunluk, baş ağrısı ve dönmesi, soluk cilt ve saç dökülmesi görülür.

Aşırı ve ani kilo kaybı, vitamin mineral eksikliği ve travmaya yol açar. Daha uygun bir süreç içinde yavaş kilo vermeye çalışın.
Antidepresan ve kan sulandırıcı ilaçlar. Saç derisinde dökülmeyi teşvik eder. İltihap, romatizma ve ruhsal ilaçlar en başta gelir. Doktorunuzla görüşün.
Yaşlanma, saç çekme alışkanlığı gibi nedenleri de vardır.