Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Dökülmesine Karşı İyi Gelen Yağlar, Bitkiler ve Besinler

saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler

saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler

Saç dökülmesi günümüzde en sık yaşanan sorunlardan bir tanesidir. Her gün ortalama olarak 80 ila 100 saç teli doğal yollardan dökülmektedir. Bu normal bir dökülmedir. Fakat saçlarınızda çok daha fazla bir dökülme sorunu yaşıyorsanız tedavi olmanız gerekebilir. Saç dökülmesi için kozmetik ve ilaç tedavileri olduğu gibi bitkisel çözümler de bulunmaktadır.

Saç dökülmesini önlemek için bitkisel yağlar

Saç dökülmesini önlemek için kullanılan 2 tip yağ vardır. Bunlar, uçucu yağlar ve taşıyıcı yağlar (aynı zamanda baz yağlar olarak adlandırılır) ‘dır. Taşıyıcı yağlar uçucu yağlar seyreltmek için kullanılır.

1. Saç Dökülmesine Hindistan Cevizi Yağı Masajı

Hindistan cevizi yağı belki de saç dökülmesini önlemek için en iyi yağdır. Bu yağ Hindistan’da çok yaygın olarak kullanılır. Hindistan cevizi yağı saçların nem kaybetmesini engelleyer. Bunun dışında saçı besler ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir.

2. Saç Dökülmesine Zeytinyağı Masajı

Zeytinyağı antioksidan bakımından zengindir ve bu nedenle saçın büyümesine katkı sağlar. Aynı zamanda saç dökülmesine neden olan hormon olarak bilinen DTH hormonunu azaltarak ve kontrol ederek saç millerine nüfuz eder. Saç dökülmesini önler ve saç büyümesini destekler.

3. Saç Dökülmesine Badem Yağı Masajı

Badem yağı E ve D vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum açısından zengin içeriği ile en besleyici yağdır. Kafa derisi için uçucu yağlar uygularken badem yağı da taşıyıcı bir yağ olarak kullanılabilir.

4. Saç Dökülmesine Lavanta Yağı Masajı

Muhteşem kokusu ile lavanta yağı aynı zamanda antioksidan etkisi gösterir. Lavanta yağı saçtaki kepeği önlerken saç dökülmesini önlemede başarılı bir bitkisel çözüm oluşturur.

5. Saç Dökülmesine Biberiye Yağı Masajı

Biberiye yapraklarından elde edilen Biberiye Yağı saç dökülmesini önlemek için kullanılan başka bir uçucu yağdır. Bu yağ saç köklerini uyarır ve saç derisi kan dolaşımını artırarak saçların sağlıklı uzamasını sağlar.

6. Saç Dökülmesine Sardunya Yağı Masajı

Sardunya Yağı hem kuru hem de yağlı saç tipleri için kullanılabilir. Sebum salgılanmasını düzenlemeye yardımcı olan sadunya yağı saçlara ipeksi bir yumuşaklık da kazandırır.

7. Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel  Çözüm Kürü

Çeşitli uçucu bitki yağlarından hazırlanan losyonla saç dökülmesi sorunundan kurtulabilirsiniz:

Gerekli Malzemeler:

Gül suyu – 50 ml

Damıtılmış su – 50 ml

Elma sirkesi – 15 ml

Biberiye Yağı – 5 damla

Jojoba Yağı – 6 damla

Havuç Yağı – 3 damla

Sardunya Yağı – 3 damla

Tüm malzemeleri karıştırın. Saç derinize nazik hareketler ile masaj yaparak uygulayın. Dilerseniz losyonu buzdolabında saklayarak bir sonraki gün de kullanabilirsiniz.

8. Omega 3 saç döker mi uzatırmı?

Neden Omega 3 yağ asitleri?

Omega 3 yağ asitlerinin saçlara faydası hep merak edilen bir konudur. Omega 3 içeren besinler saç dökülmesini önler ve saçların sağlıkla uzamasını sağlar.

Omega 3 İçeren Yiyecekler

İçerisinde Omega 3 bulunan besinler;  Keten tohumu, Ceviz, Somon, Sardalya, Soya

9. Çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi:

Çinko zengin gıdalar tüketin

Neden Çinko açısından zengin besinler?

Çinko eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Çinko (saç büyümesi için çok önemli) proteinleri oluşturur, DNA’yı oluşturur ve doku büyümesini ile onarımını sağlar.

İçerisinde çinko bulunan besinler;  Istiridye ve yengeç gibi deniz ürünleri, Buğday tohumu, Ispanak, Kabak, kabak ve ayçiçeği tohumu, Fındık, Domuz eti ve tavuk

10. Protein açısından zengin gıdalar tüketin

Neden protein?

Saçın temelini protein oluşturur ve protein eksikliği renk pigmentlerinin ölümüne neden olarak

saçların beyazlamasına neden olabilir.

İçerisinde protein bulunan besinler; Süt, peynir, yoğurt, Mercimek, Somon gibi deniz ürünleri, Beyaz et ( tavuk ), Yumurta, Fasulye, Soya

11. Demir yönünden zengin gıdalar tüketin

Neden demir yönünden zengin besinler?

Demir vücudunuzun içinde oksijen taşıyıcısıdır. Demir eksikliği ile saç derinize daha az oksijen taşınır bu da saçların erken yaşta beyazlamasına neden olabilir.

İçerisinde demir bulunan besinler;  Yumurta sarısı, Kırmızı et, Koyu yeşil yapraklı sebzeler, Kuru erik ve kuru üzüm gibi kuru meyveler, İstiridye gibi yumuşakçalar, Hindi, Fasulye, mercimek, soya fasulyesi, nohut, Karaciğer

12. A ve C vitamini yönünden zengin besinler tüketin

Neden A ve C vitaminleri?

Bu vitaminler sebum oluşmasın yardımcı olur. Saçlarda kopma ve beyazlamayı önlemek için sebum saç derisinin ihtiyacı olan doğal bir nem şeklidir.

İçerisinde A vitamini bulunan besinler; Patates, Havuç, Ispanak ve lahana, Pazı, Kış kabağı, Hardal, Marul

İçerisinde C vitamini bulunan besinler; Papaya, Biber, Çilek, Ananas, Brüksel lahanası, Portakal, kivi ,Brokoli