Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Dökülmeleri İle Başa Çıkma

En önemli anlarınızda bile sizi utandırmayı başaran saç dökülmeleri artık fazla oluyorsa nedenlerini ve çarelerini bilmenin zamanı gelmiştir.

Önce saç telleri zayıflayıp incelmeye sonra da seyrelmeye aşırı biçimde dökülmeye başlar. Kadınlar da saçlarının yarısını kaybedebilir. Tararken tarakta kalan saç telleri, omzunuza düşen saç tomarı sizi şaşırtabilir. Saç kaybı sorunları erkeklerde görülse de kadınlarda da bir o kadar yaygındır.

Bazı kadınlar saç toplama hileleri ile bu açıkları kapatmaya çalışır. Bu sorunun nedeni genler de değil. Bir ailede kelliğin olması çocuklarda da olacağı anlamına gelmiyor. 99 yaşında bir insanın da hala gür saçları olabilir. Bazı saç dökülmesi nedenleri, stres, kemoterapi gibi kanser tedavileri, az çalışan tiroidler, kilo artışı, menopoz ve 50 yaş üzerinde olmak gibi hormonal durumlar ana sebepleridir.

Tiroid fonksiyon bozukluğu olan kişilerde çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Uzman bir dermatolog ile görüşüp sorunun kaynağını bulmak ve çözüme gitmek en doğrusu olacaktır. Kellik ilaçları ile saç nakli tedavi şekilleri olarak düşünülebilir. Biyotin tedavisi ile saç kökleri güçlendirilebilir. Saç telleri dolgunlaştırılır ve B vitamini takviyesi verilebilir. Topikal melatonin ürünleri de önerilebilir. 3 ay sonra tedavinin etkileri görülmeye başlanır.