Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Derisi Sorunlarına Uzman Bakışı

Saçlar, güzelliğimize güzellik, dış görünüşümüze anlam katan parçamızdır.

Saç özellikleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi saçlar düz, kimileri, kıvırcık iken kimileri de dalgalı olarak değişiklik göstermektedir.

Tamamen İnsan DNA sında kodlamaya bağlı bir durumdur. Durum her ne olursa olsun saç kişilerin güzelliklerini ve genç görünmelerini sağlayan bir faktördür.

Saç şeklinin önemi olmaksızın saç köklerini içerisinde barındıran saç derisi, çeşitli sorunlar ve problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Saç dersinde sık rastlanan sorunların başında kepek oluşumu ve yağlanma gelmektedir. Bu sorunlar bazı kişilerde az olsa da bazı kişilerde yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek şekilde gerçekleşebilmektedir.

Yoğun kepek, giyilen kıyafetlerin üzerine kar yağmış görüntüsü oluşarak, kişinin kalabalık ortamlarda kendini kötü hissetmesine neden olabilmektedir.

Saç dersi sorunlarından bir diğeri ise Seboroik egzama durumudur. Özellikle kişilerin yoğun stres altında kaldıkları dönemlerde deri üzerinde kaşıntı ve beraberinde pul pul kepeklenme şeklinde gerçekleşir.

Kaşınan bölgeler kırmızı renkli ve kaşındığında kepek olarak ortaya çıkan lezyonlardır. Hekimden destek alınarak gerekli tedavi sonucu deride yaşanan sorun son bulabilir.

Bir cilt hastalığı olan sedef vücudun birçok yerinde oluştuğu gibi saç derisi üzerinde de oluşabilmektedir. Sedef hastalığı oluşan deri üzerinde görülen kepeklenme olabildiğince iri ve kalın bir türdür.

Strese bağlı olarak seç derisinde oluşan bir diğer sorun ise saç derisinde var olan sivilcelerdir. Tarakla tarama sırasında üzerine baskı yapıldığında kanama ve çok derin acı şeklinde yaşanır. Yine cilt doktoru tarafından verilen bir tedavi sonucu ortadan kalkabilir.