Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Büyümesi İle İlgili Gelişmeler

Kel ya da saçı az olanlar için yeni bir umut ışığı doğdu. Araştırmacılar klonlama ile saç hücrelerini hedefledi kafa derisine saç hücreleri aktarılabilecek.

New York Columbia Üniversitesi araştırmacıları çalışmayı başlattı. İnsan genetiği ve dermatoloji bilimleri uzmanları çalışmaya dahil edildi. Araştırmanın henüz ilk dönemlerindeler ve maliyeti ile olası yan etkileri henüz bilinmiyor. Saç dökülmesinden muzdarip 50 yaş üstü kişiler kafa derisine saç hücreleri klonlaması ile saç büyümesi yaşayacak. Mevcut saç köklerinin daha uzun büyümesi için uyarıcı odaklanma söz konusu.

 

Erkek tipi kellikte saç köklerinin büyümesi ve uzaması teşvik edilecek. Cerrahi yöntemle saç nakli kafa derisine ön kısma uygulanır. Saç dökülmesini de hedef almaktadır. Saç köklerinin gençleştirilmesi kadınlarda da dökülmelerin önünü kesecek. Donörler ile saç nakli ameliyatı yara ve yanıklarla dökülen saçlara saç ekimi de mümkündür. Gerektiğinde saçın yapısı değiştirilebilir. Cilde özel kozmetik tedavi imkanları da mevcuttur.