Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Beyazlamasına Karşı Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Saç Beyazlamasına Karşı Bitkisel Yağlar Nelerdir?

saç beyazlamasına bitkisel çözüm

saç beyazlamasına bitkisel çözüm

Saç beyazlaması yaşlanma ile ortaya çıkan bir durum gibi görünse de farklı nedenlerden dolayı erken yaşlarda da yaşanabiliyor. Erkenden beyazlayan saçlar ise kişiyi daha yaşlı gösterirken saç beyazlaması görülen kişinin psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Saçlardaki beyazlamaya karşı ilk belirtilerin ortaya çıktığı andan itibaren erken önlem almak oldukça önemlidir. Saç beyazlamasına karşı günümüzde bir çok yöntem ve saç bakım ürünü geliştirilmiştir. Kozmetik ürünlerin yanı sıra saç beyazlamasına karşı bitkisel yağlar ile bu sorunu engellemek mümkündür. Peki saçlar neden beyazlar?

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Öncelikle saç beyazlamasına neden olan etkenlere göz atalım. Saç beyazlaması genellikle genetik özelliklere bağlı olarak kendini gösterir. Kalıtımsal etkenlerin dışında saçların beyazlamasının temel nedeni gerekli vitaminlerin alınmaması ile C ve B vitamini eksikliğidir. Yoğun stres ve gerginlik, çok fazla alkol, çay, kahve tüketimi sonucunda fazla kafein alımı, çok yağlı ya da kızarmış yemekler tüketmek ile fazla baharat tüketimi saçın erkenden beyazlamasına neden olur..

Saç Beyazlamasına Ne İyi Gelir? (Saç Beyazlamasını Ne Durdurur)

Saç beyazlamasına karşı piyasada pek çok şampuan ve krem gibi kozmetik ürünler olsa da bu duruma karşı en doğal çözüm saç beyazlamasına karşı kullanılan bitkisel yağlardır. Farklı bitkisel yağların kullanımı, saçlarda belirmeye başlayan beyazların önüne geçilmesini sağlarken aynı zamanda var olan beyaz saçların azalmasını sağlar.

1. Hindistan Cevizi Yağı ve Köri Yaprakları
Hindistan cevizi yağı ve köri yaprakları saçın güçlendirilmesi için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Köri yemeklere güzel tat vermek için kullanılmasının yanı sıra saçlara kaybettiği pigmentleri geri kazandıran ve orijinal saç rengini koruyan içeriği sayesinde saç beyazlamasını engelleyen bitkisel yağların başında gelir. Köri ile hindistan cevizi yağı karışımı 90 gün boyunca saçlara düzenli olarak uygulandığı takdirde saç beyazlamasını gözle görülür şekilde azaltır. Karışım için 100 ml hindistan cevizi yağı, bir avuç köri yaprağını bir tencerede kaynatın. Karıştırarak macun haline getirin ve hava geçirmeyen bir kaba koyarak buzdolabında saklayın. Her gece bu karışımı saçlarınıza nazikçe masaj yaparak uygulayın ve parmaklarınızla saç derisine iyice yedirin. Yaklaşık 15-20 dakika masaj yapmaya devam edin. Saçlarınızı hemen yıkamayın, ertesi sabah yıkarsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

2. Saç Beyazlaması Bitkisel Tedavisi İçin Köri ve Ayran

Eğer yağlı saçlara sahipseniz köri ile hindistan cevizi yağı karışımını kullandığınız zaman saçlarınızın daha da yağlanmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle hindistan cevizi yağı yerine ayran da kullanabilirsiniz. Evde su ve yoğurt karışımı ile elde ettiğiniz yarım fincan ayranı yine yarım fincan köri ile karıştırın. Karışımı 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Soğumaya bırakın ve karışım ılık hale geldiğinde saç diplerine nazik masaj hareketleri ile uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışım saç beyazlamasına karşı geçerli bir çözüm sunarken aynı zamanda saç dökülmesini de engelleyen bir kürdür.

3. Saç Beyazlamasına Karşı Badem Yağı ve Alma Bitkisi

Saç beyazlamasına karşı kullanılan yağlar arasında badem yağı ve alma bitkisi de sık kullanılan doğal çözümler arasındadır. Alma bitkisinin suyu ile karıştırılan badem yağı saçların beyazlamasını durdurarak renk pigmentlerini canlı tutar. Karışımı oluşturmak için eşit miktarlarda alma bitkisi tozu ve badem yağı kullanmanız yeterli. Badem yağının saçınızı yağlandırmasından korkuyorsanız 2 çay kaşığı alma bitkisi tozunu 1 çay kaşığı çemen tozu ve 1 su bardağı hindistan cevizi yağı ile de karıştırabilirsiniz. Her iki karışımı da hazırlarken karışımın homojen kıvama gelmesine özen göstermelisiniz. Kür haline getirdiğiniz bu bitkisel karışımı 15 dakika boyunca masaj yaparak saç derinize ve saçlarınıza uygulayın. Kürü akşam uygulayın ve sabah saçlarınızı yıkayın.

4. Saç Beyazlamasına Susam Yağı ve Havuç Suyu

Güney Hindistan’da sık kullanılan bir karışım olan susam yağı ve havuç suyu karışımı saçlardaki beyazların giderilmesi için tercih edilen bir diğer bitkisel çözüm. Güneş altında kurutulan methi tohumu tozu ile karıştırdığınızda ise daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu karışımı elde etmek için eşit miktarlarda kullanacağınız susam yağı, havuç suyu ve methi tozunu krem kıvamına getirene kadar karıştırmalısınız. Fakat bu karışımı hazırladıktan hemen sonra kullanmamalısınız. Uygulamaya hazır hale gelmesi için 21 gün hava almayan bir kap içerisinde bekletmeniz gerekiyor. 21 günün sonunda karışım uygulanabilir hale geldiğinde ise 90 gün boyunca her gün kullanabilirsiniz. En iyi sonucu almak için her uygulamada 15 ila 30 dakika arası saç diplerine masaj yaparak uygulayın.
Saç Beyazlamasına Karşı Kabak ve Hindistan Cevizi Yağı

Erkenden beyazlayan saçlardaki beyazlamayı durdurmak için kullanılan kabak ve Hindistan cevizi yağı saç köklerini zenginleştirici ve pigmentleri canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Karışımı elde etmek için öncelikle yarım fincan küçük küçük kesilmiş kabağı güneşte kurutun. Kurutulmuş kabak parçalarını yaklaşık 3 ila 4 gün boyunca 1 su bardağı hindistan cevizi yağı içinde bekletin. Daha sonra kurutulmuş kabak parçaları ile birlikte hindistan cevizi yağını kaynatın. Yağ siyah bir renk alana kadar kaynatmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımı haftada en az 2 kez saç derisine masaj yaparak uygulayın.

Saç Beyazlamasına Doğal ve Bitkisel Çözümler

  1. Saç beyazlamasına karşı soğan ve sarımsak kürü ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. 1 tane orta boy soğan ile birlikte 5 diş sarımsağı iyice ezin. Bir kapta 1 adet yumurta sarısı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Ezdiğiniz soğan ve sarımsağı da kabın içerisine ekleyerek krem kıvamına gelene dek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize uyguladıktan sonra 1 saat bekleyip ılık suyla masaj yaparak yıkayın. Uygulamayı haftada 1 kez yapabilirsiniz.
  2. 2 adet taze yeşil cevizin dış kabuklarını haşladıktan sonra içerisine önceden ısıttığınız 2 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin. 1 tatlı kaşığı kuru mayayı da karışıma ekledikten sonra krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Saç diplerinize uyguladığınız karışımı yarım saat kadar saçlarınızda bekletin. Ardından saçlarınızı ılık su ile güzelce durulayın.
  3. 10 gram kişniş yağı, 10 gram adaçayı yağı, 20 gram ısırgan otu yağı, 10 gram limon yağı, 50 gram çörek otu yağı ve 100 gram çitlembik yağını bir kavanozda karıştırın. Buzdolabında sakladığınız karışımı haftada en çok 2 kez saç diplerinize ve saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 1 ila 2 yemek kaşığı karışım yeterli olacaktır. Uygulamadan sonra 2 saat karışımı saçlarınızda bekletin. Ardından saçlarınızı ılık su ile durulayabilir ya da yıkayabilirsiniz. Bu kürü 3 ila 6 ay süresince uygulayabilirsiniz.
  4. 50 gram hint yağı, 50 gram çam terebenti, 50 gram susam yağı, 50 gram ceviz yağı, 50 gram badem yağı ve 20 gram mersin yağını eşit miktarlarda karıştırın. Eğer yağlı saçlara sahipseniz saçlarınızın daha fazla yağlanmaması için karışıma 30 gram limon yağı da ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı masaj yaparak sadece saç derinize uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.
  5. Bitkisel çözümler arasında sadece saç kürleri yer almıyor. Adaçayı yağı, çitlembik yağı, kişniş yağı ve limon yağını eşit miktarlarda bir kesme şekere damlatın. Bu kesme şekeri haftada 2-3 kez tüketerek saç beyazlamasını durdurabilirsiniz.