Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Beyazlamasına Karşı Bitkisel Çözümler

Saç beyazlamasında genellikle anne ve babadan geçen kalıtsal özelliklerin önemi büyüktür. Yaşlanma belirtisi olarak görülen saç beyazlamasının diğer nedenleri arasında ise saçların kendi rengini koruması için gereksinim duyulan vitamin ve minerallerin alınmaması ile yoğun stres gibi sebepler bulunmaktadır. Özellikle stresli bir hayata sahipseniz saçlarınızın erkenden beyazladığına tanık olabilirsiniz. Her ne kadar yaşlanmaya bağlı olarak beyazlayan saçlar normal bir süreç gibi gözükse de bu beyazlama erken yaşlarda oluştuğunda daha yaşlı görünmeye neden olan bir sorun olarak görülebilir.

saç beyazlaması

saç beyazlaması

Saç beyazlamasına bitkisel çözümler günümüzde sunulan kozmetik çözümlere oranla hem daha doğal hem de daha sağlıklıdır. Kozmetik piyasasında, saçların kendi rengini korumaya ve saçların çok daha sağlıklı ve hacimli görünmesini sağlamaya yönelik pek çok farklı markaya ait ürün bulunuyor. Fakat bu ürünler içeriğinde bulunan kimyasal maddeler sayesinde saçlarınızdaki beyazlamayı yok etmeyi vaat ederken diğer bir yandan saçlarınıza zarar da verebiliyor. Bu nedenle saç beyazlamasına karşı bitkisel çözümleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Saçlarımıza Ne Renk Verir?

Keratin adı verilen yapısal bir protein saç telinin temelini oluşturur. Her bir saç teli ise merkezinde medulla denilen saç özünü barındırmaktadır. Medullanın üstünde orta zar ve en üst bölgesinde ise dış zar bulunur. Kısacası her saç teli aslında 3 tabakadan oluşur. Saç rengini oluşturan melanin ise orta bölümdeki zarın içerisinde yer alır. Saçın siyah rengini oluşturan ömelanin eksikliği ile saçlarda oluşmaya başlayan beyazlama sonucunda siyah saç telleri ile beyaz saç teller karışır ve böylelikle saçlarda gri bir ton oluşur.

Saç Beyazlaması Nasıl Engellenir?

Saç beyazlamasına karşı pek çok doğal kür ve yağın bulunduğu bitkisel çözüm uygulanmaktadır. Fakat saç beyazladıktan sonra tedavi etmek, saç beyazlamasını önceden engellemekten daha zordur. Bu nedenle saçlar beyazlamaya başlamadan önlem almak oldukça önemlidir. Sağlıklı saçlar için gereken vitamin ve mineralleri yeteri kadar alınarak ve alışkanlıklar ile ilgili birkaç noktaya dikkat edilerek saç beyazlamasının önüne geçilebilir.

 • B 12 saç sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Özellikle diyet yapanlarda saç beyazlaması daha sık görülür. Bunun nedeni B 12 içeren yiyeceklerin diyet sırasında tüketilmemesidir. Balık, kümes hayvanları, et, yumurta ve süt ürünlerini sıkça tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan B 12 vitaminini alabilirsiniz. Ayrıca B 12 vitamini fındık, yulaflı besinler, meyve ve yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmaktadır.
 • Tiroit hormonlarından T3 ve T4 hormonlarının eksikliği de saç beyazlamasına neden olan etkenler arasında yer alır. Tiroit seviyesini kontrol ettirip koruyarak saç beyazlamasının önüne geçebilirsiniz. Tiroit seviyesini korumanıza yardımcı olması için bol bol süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, iyonize tuz ve köri yaprakları tüketebilirsiniz.
 • Folik asit açısından zengin gıdalar saç beyazlamasını önler ve başlamış olan saç beyazlama sürecini durdurur. Tavuk, ciğer, soya fasulyesi, böbrek ve et ürünleri ile patates folik asit alabileceğiniz besinler arasındadır. Ayrıca kuşkonmaz, ıspanak, brokoli ve lahana gibi sebzelerin yanı sıra portakal ve şeftali de folik asit yönünden zengin gıdalar arasında yer alır.
 • Demir, saç sağlığı için önemli olan bir başka mineraldir. Yeşil yapraklı sebzeler demir açısından oldukça zengindir. Ayrıca tahıllı gevrekler, pirinç ve et ürünleriyle de demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Sigara kullanımı saçların beyazlamasını kolaylaştıran faktörler arasındadır. Bu nedenle sigara kullanmamalı ve kötü bir yaşam tarzından uzak durmalısınız.
 • Çok fazla çay, kahve, alkol ve abur cubur tüketimi ile vitamin alımı engellenir, bu nedenle olabildiğince az tüketilmesi tavsiye edilir. Vitamin alınmaması erken yaşlanmaya neden olur ve saçların beyazlamasına neden olur. Eğer saçlarınızın erkenden beyazlamasını istemiyorsanız çay, kahve, alkol ve abur cubur tüketimini minimum seviyede tutmalısınız.
 • Stres ve gerginlik de saçların erkenden beyazlamasına neden olabilir. Çalışma hayatının getirdiği stres ve psikolojik baskılar ile saçlarınız çok daha hızlı beyazlayabilir. Bunu engellemek için yoga ve diğer rahatlatıcı teknikleri deneyebilirsiniz.
 • Sağlıklı ve fit bir vücut çok daha geç yaşlanır. Düzenli egzersiz zinde ve sağlıklı olmanızı sağlarken aynı zamanda saç derisindeki kan akışının da hızlı olmasını sağlar. Bu şekilde saçlar daha sağlıklı büyürken beyazlama gibi sorunlar da engellenmiş olur.
 • Dengeli beslenme ve tüm besinleri aldığınız sağlıklı bir diyet ile saç beyazlaması sorunundan kurtulabilirsiniz. Vücudunuzun düzgün çalışması için gereken tüm besinleri alırsanız saçlarınızı beyazlamaya karşı korumaya alabilirsiniz. Bunun için uygun bir diyet, gerekli mineraller ve demir ile birlikte A vitamini açısından zengin olan besinleri içermelidir. Yeşil sebzeler ve sarı meyveler ile aynı derecede büyük önem taşıyan yoğurt ve tahıllar diyetin vazgeçilmez parçaları olmalıdır. Düzenli su tüketimi ile destekli sağlıklı bir diyet saç beyazlamasını engeller.
 • Takviye vitaminler ile saç sağlığınızı destekleyebilirsiniz. B kompleks vitaminler bakımından zengin olan bu tür takviyeler saç beyazlamasına karşı etkilidir. Aynı şekilde multivitaminler de alınabilir. Özellikle B 5 vitamini saç sağlığı için oldukça etkili olacaktır.

Saç Beyazlamasına Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?

 1.  Alma Bitkisi, Lor ve Limon Suyu Kürü
  Limon suyu, alma bitkisi ve toz lor saç beyazlamasını durduran bitkisel çözümler arasındadır. Bir kabın içerisinde eşit miktarlarda alma tozu, toz lor ve limon suyunu karıştırın. Karışımı krem kıvamına geldikten sonra saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 45 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı 90 gün boyunca her gün yapabilirsiniz.
 2. Soğan Suyu Kürü
  Soğan suyu kürü gri ve beyaz saçlar için etkili bir bitkisel çözümdür. Kafa derisi üzerine soğan suyu ya da soğan rendesi uygulayarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Soğan içerisinde bulunan pigment canlandırıcı maddeler ile saçlarda başlayan beyazlamayı durdurur ve olan beyazları da azaltmaya yardımcı olur.
 3. Badem Yağı ve Ceviz Kabuğu Kürü

Ceviz kabuğu ve çay saç beyazlamasını engellerken aynı zamanda saça bakım yapan bir kürdür. Yeşil ceviz kabuklarını yarım fincan çay ve yarım fincan su içerisine atarak kaynatın. İçerisine yine yarım fincan badem yağı ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışım ile saçlarınızı gün aşırı yıkayabilirsiniz.

 1. Kına Yaprağı Kürü

Kına saçları koruyan ve güçlendiren bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda saç beyazlamasını engellemek için kullanılmaktadır. Kuruduktan sonra un haline getirdiğiniz kına yapraklarını 15 dakika kadar bir cezve su içerisinde kaynatın. Ardından ince bir süzgeçle süzdükten sonra kalan posayı gece yatmadan önce saçlarınıza sürün. Sabah saçlarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz.

 1. Gül Yaprağı Kürü

Kurutulan gül yaprakları yakılarak kül haline getirilir. Badem yağı ile karıştırılan gül yaprağı külü, lapa haline getirildikten sonra haftada 1 kere olmak üzere yıkanırken saçlara uygulanır. Uygulama sırasında saçlar bu lapa ile iyice ovulur. Uygulama sonrasında ise saçlar iyice durulanmalıdır.

 1. Adaçayı Yaprağı Kürü

1 litre suda 1 avuç kadar adaçayı yaprağını kaynatın. 2 saat kadar demlenmesini bekledikten sonra süzün ve elde ettiğiniz suyu saçlarınıza iyice sürün. Yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.