Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saç Bakımı Konusunda Yapılan Hatalar

Yıkamadan önce saçlarınızı fırçalamayın. Saçlar ıslak olduğunda daha kırılgan ve zayıf olduğundan saçları yıkayın ıslakken geniş dişli bir tarakla yavaşça tarayın.

Saç temiz ve nemliyken hafif krem sürüp hafifçe tarayın. Fırçalarken sadece uçları taramaya çalışın. Saç derisini ahşap bir fırçayla masaj yaparak canlandırın. Her gün saçınızı yıkamayın, daha çabuk kırılır dökülür ve yağlanır. Doğal yağını ve nemini kaybeder. Hacim veren kremleri gün aşırı kullanabilirsiniz. Klimaya maruz kalmayın, saçları aşırı soğuk ortamlarda tutmayın. Saçları iyice durulayın.

Saçı yıkadıktan sonra kalın bir havluyla 10 dakika boyunca nemini alın iyice kurutun. Fön makinesine uç takarak saçlarınızı uzaktan kısa sürede kurutun. Kendi kendine kurumasına izin verin. Nemli saça sıcak maşa, düzleştirici ve ütü gibi aletleri uygulamayın. Nemli saçı şekillendirmeyin. Saça şekil vermeden önce saç spreyi kullanın. Çok fazla kuruyken de zorlayarak çekiştirerek taramayın. Kırıklarınızı düzenli olarak aldırın ve saç bakımını ihmal etmeyin.