Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sabahları Nasıl Dinç Uyanabiliriz ?

Sabahları uykumuzun en derin olduğu saatte, sıcacık yatağımızdan kalkarak, işe gideceğimizi düşünmek bizleri daha fazla uyumaya yönlendiriyor.

Özellikle soğuyan havalar, karanlık sabahlar; kalkmamamız konusunda bizlere baskı yaparken kurmuş olduğumuz alarmı sürekli tekrarlatmaya sebep olmaktadır.

Artık tüm bunlara rağmen tek seferde enerjik ve dinamik bir şekilde uyanarak, kendimize zulüm etmeye son veriyoruz.

Sabahları zinde ve dinç uyanmak için yapılması gerekenler;

Akşamları geç yatmamak sabahları dinç kalkabilmenin en temel kuralıdır. Sizlerde, saat gece yarısına girmeden önce yatağınıza girmiş olabilirsiniz.

Odanızın kalın perdelerini kapatmadan uyumak, sabah kolay kalkmamıza yardımcı olur. Bunu yaparak, doğan güneşin ışıklarından etkilenerek kalkışımızı hızlandırmış oluruz.

Sabah uyandığımız gibi pencere önünde geçerek gerinme hareketi yapmak, kan dolaşımımızı hızlandırdığı için hareketlilik kazanmamıza katkı sağlamaktadır.

Dengeli ve sağlıklı beslenme şeklide de ihtiyacımız olan uyku sürecini belirlemektedir. Kötü bir beslenme düzenine sahip kişiler, sürekli uyumak ister. Çünkü bitkinlik, yorgunluk ve enerji eksikliği bulunmaktadır.

Sabahları hazırlanan kahve kokusu bizleri uyararak, daha hızlı harekete geçmemize sebep olabilir.

Rahat ve mevsimine uygun pijama ve yorganlar ile uyumak istediğimiz kalitede uykuyu almamıza imkân sunarak sabahları dinç uyanmamıza katkı sağlar.

Sabahları aç karnına alınan şeker zindeliği arttırırken hafıza güçlenmesine de katkı sağlar. Bu sayede güzel geçen günler, sabah stresi oluşturmadan tekrar yaşanılmak ister.