Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ruh Sağlığına İyi Gelen Diyet

Glisemik indeksli yani kan şekerini yükseltici gıdalar seçmemiz, iştah kontrolü açısından bağırsakta sindirimi uzun sürmemesi ve kan şekerini hızlı arttırmaması açısından önemlidir. Bazı uzmanlara göre aşırı iştah ve kilo almanın belli başlı sebebi insülin direncini ve beslenmede uygulanacak küçük değişiklikleri, bu direnci nasıl çözeceğimizi bilmemizden kaynaklanmaktadır. Alternatif olan diyet menüleri ile her kilodan her insanın zayıflama formülü vardır.

Vücudumuzdaki insülin hormonunda azalma ve enerji artması, yağ depolanmasının azalması, mevcut yağların yakılması gibi durumlar glisemik indeksi düşük besinler alınca ortaya çıkar. Bunun sonucunda da kilo kaybı başlar. Düşük glisemik indeksli beslenme, hem doygunluğu hem de yağların yakılmasını arttırarak kilo kaybını iki mekanizma sayesinde sağlar. Yüksek glisemik indeksli gıdalara göre düşük glisemik indeksli gıdalar daha uzun süre tok tutar ve bu sebepten dolayı sonraki öğünde daha az yemeği sağlar.

İnsülin direncini kırması, glisemik indeks diyetinin diğer diyetlere oranla daha faydalı olmasını sağlayan bir durumdur. Eğer 1.200 kalorinin altında diyet uygulanırsa insülin direnci artar ve kilo alımı başlar. Oysaki diyette acıkma ve tatlıya saldırıya geçme durumunun önüne geçilmesi gerekir. Bu da glisemik indeksi düşük besinlerin alınmasıyla sağlanır.

Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenildiği takdirde;

– Kilo kaybı oluşur.

– Kan basıncı ve yağlarda azalma görülür.

– İnsülin direncinde azalma olur.

– Kan şekeri düşer.

– Kan antioksidanlardan arınır.

– Sistemik enflamasyon da azalma olur.

– Enerji artışı görülür.

– Konsantrasyon artar.

– Psikoloji düzelir.