Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Romatoid Artritle İlgili 8 Efsane

1.       Tüm artrit vakaları aynıdır. Kesinlikle yanlıştır. Romatoid artritin en sık görülen türü osteoartrittir ve daha ağrılıdır.

Osteoartritte sadece eklemler etkilenirken, RA’da kalp, karaciğer, göz ve kan sistemleri de etkilenir.

2.       RA yaşlılık hastalığıdır. Kesinlikle her yaşta kimsede görülebilir. Orta yaşta görülmeye başlar 60 yaşından sonra genelde teşhis edilir. Çocuk ve gençlerde de görülebilir. 20li 30lu yaşlarda RA vakaları vardır.

3.       RA aile öyküsüne bağlıdır. Genetik de olabilen romatoid artrit hastalığı çoğu zaman başka sebeplerle görülür. Virüsler, kötü yaşam koşulları gibi nedenleri vardır.

4.       RA hastalığına sebebiyet verecek bir şey yapmışsınızdır. Bu da yanlıştır. Bir şey yapmasak da engelleyemediğimiz sorunlar bizi bulur. Yabancı saldırganlar bağışıklık sistemine nüfuz ederek RA’ya neden olabilir.

5.       İyi görünenin sağlık sorunu da yoktur. Yanlış. Ağrı dışında bir belirtisi olmayabilir. Eklemler normal görünse de iltihap ve ağrı ile yorgunluk olabilir.

6.       Yapılacak en iyi şey istirahattir. Yanlış. En iyi şey düzenli egzersizdir. Yatmanın aksine faal olmak RA hastalarına önerilir.

7.       Engelli olmak kaçınılmazdır. Yanlış. İlaç ve tedavilerle RA hastaları normal işlevlerine devam edebilir.

 

8.       Yapılacak çok şeyiniz yok. Yanlış. Sağlıklı beslenme ve egzersiz yapılabilir.