Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Romatoid Artrit Hastalığında Yapılan 8 Yanlış

1.       Romatolog bakımı ve muayenesinden kaçınmak. Aile doktorunuz ve romatolog uzmanı eşliğinde kontrol, muayene ve bakım şarttır. Uzman doktor kontrolü altında olmalısınız.

2.       İlaçları atlamak. Reçeteli olarak verilen ilaçları önemseyin ve talimatlara göre düzenli olarak kullanın. İlaçlar hastalık belirtilerini önler ve ağrıyı giderir.

3.       Kiloları önemsememek. Fazla yük eklemlere baskı yapar yük bindirir. Kilolu kişilerde RA daha çok görülür. Sağlıklı kilonuza ulaşın.

4.       RA hakkında kendinizi yetiştirmemek. Tanı, tedavi, muayene, kontrol ve diğer konuları takip edin ve bilgilenin. Bilgilenmek sorunu aşmanın ilk adımıdır.

5.       Yeterince uyumamak. 7-8 saat dinlendirici bir uykuya ihtiyacınız var. Gece işiniz varsa ya erteleyin ya da gündüz mutlaka telafi edin.

6.       Yeterince egzersiz yapmamak. RA yönetiminde egzersizin yeri büyüktür. Yoğun ve aşırı olmadan dengeyi bulun eklem ağrılarınızı hafif sporla yenin.

7.       Doktorunuza herşeyi anlatmamak. Doktorunuza her ayrıntıyı anlatın. Atladığınız şeylerin geri dönüşü pahalıya mal olabilir.

 

8.       Destek aramamak. Duygusal iniş çıkışlarınız olacaktır. Yakınlarınızdan ve hekiminizden destek alın.