Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Romatoid Artrit Hastalığında Eklem Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Enerji seviyemizi artırırsak ağrılarımızdan o kadar kurtuluruz. Romatizmal eklem hastalıklarında en iyi tedavi yöntemi ağrı giderici egzersizlerdir.

Hareketsizlik esnekliği azaltır ve eklemlerde kireçlenme, iltihaplanma yapar. Düşük etkili bir aerobik programı yapın. Kemik gücü ve dayanıklılığını destekleyici aerobik hareketleri yapın. Merdiven tırmanma, yürüyüş, dans ve düşük tempoda kardiyo aletlerinde spor yapabilirsiniz. Önce doktorunuza danışın ve uzman bir spor eğitmeniyle görüşün. Haftada bir iki gün 30 ila 60 dakikalık egzersizler yapın.

Eklem ağrıları haftada 2-3 günlük egzersizlerle giderilebilir. Elastik pilates bantları ile germe çekme hareketleri yapılabilir. Serbest ağırlık ve direnç aletleri kullanılabilir. Romatoid artrit hastalarında kalp hastalığı gelişme riski daha yüksektir. Egzersiz yaparak bunu da önleyeceksiniz. İzometrik göğüs basınç hareketini deneyelim. Kollarınızı göğüs seviyesinde olabildiğince sert bir şekilde kavuşturup avuçlarınızı birbirine dayayıp ittirin.

5 saniye boyunca bekleyip gevşetin ve hareketi tekrar edin. Düzenli olarak streç denilen esneme hareketlerini yapın. Kol va bacaklar için idealdir. Kol ve bacak gergince ileri uzatılır ve ileri geri çekilerek sıkıca tutulur daha sonra gevşetilir. Havlu yardımıyla da el bileği ve dirsek hareketleri yapılabilir. Avuç içlerinizle duvara bastırarak ayaklarınızla geri geri adım atmaya çalışın ve kaslarınızı kuvvetlendirin. Yorulmadan yavaş tempoda bu egzersizleri yapın.