Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Reflüye Ne İyi Gelir-Reflü ve Mide Yanmasına Bitkisel Çözümler

reflüye bitkisel çözümler

reflüye bitkisel çözümler

Reflü ve mide yanması daha çok stres nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Fakat kronikleştiğinde rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkabilir. Midenin gıdaları sindirmeye çalışırken yani asit salgılarken, bu asitlerin yemek borusuna çıkarak yemek borusunu tahriş etmesi ve genize kadar gelmesiyle oluşan reflü ağızda acı bir tat bırakır. Bazen de sağ göğüs ortasında sıkışma, ağrı veya rahatsızlık hissi ile mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesi ve reflüden kaçınmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

1. Mide ekşimesine neden olacak gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

Midenin sindirmeye çalışması için çok daha fazla asit salgıladığı besinlerden uzak durmalısınız. Bol kafeinli ve gazlı içecekler, çikolata, nane, turunçgiller, domates, soğan ve yağlı gıdaların tüketimini azaltırsanız reflünün oluşmasını engelleyebilirsiniz.

2. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin.

Öğünlerinizde küçük porsiyonlar yiyin. Gün içerisindeki öğün sayınızı da arttırın. Az ama sık sık yemek yiyerek aç kalmamaya özen gösterin. Yatmadan önce kesinlikle yemek yemeyin. Bir şeyler atıştırsanız bile 2 3 saat sonra yatabilirsiniz.

3. Badem tüketin.

Çiğ badem midedeki asiti dengeleyerek reflü oluşmasını engeller. Badem alkali bir gıdadır ve alkali gıdalar aynı zamdan vücudun pH seviyesini dengeler. Böylece badem yemek borusundaki yanma hissini ve asidi nötralize edebilir. Her yemekten sonra 2 ya da 3 tane badem yerseniz mide yanmanızın hafiflediğini fark edebilirsiniz.

4. Aloe vera suyu için.

Mucizevi bir bitki olan aloe vera mide yanmasının yanı sıra yemek borusu iltihabını da azaltabilir. Hatta asit nedeniyle oluşan reflüyü ve mide yanması nedeniyle oluşan mide hasarını iyileştirebilir. Her yemekten önce yarım fincan aloe vera suyu içebilirsiniz. Yalnız çok fazla tüketmemelisiniz, aleo veranın müshil özelliği olduğu için ishale sebebiyet verebilir.

5. Elma sirkesi kullanın.

Elma sirkesi mide ekşimesine iyi gelen bitkisel bir çözümdür. Uygulama için 1 çorba kaşığı elma sirkesini 1 bardak suya ekleyin. Her yemekten önce bu karışımı içebilirsiniz.

6. Zencefil ve papatya çayı için.

Mide ekşimesini çeşitli bitki çaylarıyla da yatıştırabilirsiniz.

7. Zencefil Çayı

Zencefil çayı bir asit tampon görevi görür.

• 3 gram zencefili yaklaşık 15 ila 20 dakika kadar suda kaynatın.

• Çayın içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Bal da badem gibi, vücudun pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur ve mide asitlerini nötralize eder.

• Zencefil çayını her yemekten önce içebilirsiniz.

8. Papatya Çayı

• 1 bardak suyu cezvede kaynatın ve içerisine papatya yapraklarını ekleyin. Yaklaşık bir dakika kadar pişirin.

• Ocağın altını kapadıktan sonra 2 ila 3 dakika demlenmesini bekleyin.

• Daha sonra ılık haldeki papatya çayına bir tatlı kaşığı ve biraz limon suyu ekleyebilirsiniz.

•Her gece uyumadan önce papatya çayı içebilirsiniz.

Reflü Nasıl Geçer?

1 fincan ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı kabartma tozu ekleyip için.

Yemeklerden sonra sakız (şekersiz sakız) çiğneyin. Bu şekilde boğaz ve yemek borusu asitlerden temizlenerek tükürük üretimi tetiklenir.

Mide ekşimesi antibiyotiklere bağlı ise pro-biyotik içeren yoğurt tüketilebilir.

Yemeklerden önce 1 adet muz tüketebilirsiniz.

Yemeklerinizde kereviz tüketmeye dikkat edin.

Tüm bu püf noktalarına dikkat ederek mide yanması ve reflüyü oluşumunu engelleyebilirsiniz. Fakat yine de asit reflü nedenleri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Evde kendi kendinize bitkisel çözümler üreterek ya da bazı beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederek önlemler alsanız da konusunda uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.