Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Rahimde Büyüyen Kanser Hücreleri Ölüme Götürüyor

Prekanseröz yani kanserden önce gelişen kötü huylu hücreler servikste tehlike saçıyor.

Kadın rahminde gerçekleşen kanserleşme süreci ölüme götürebiliyor. Rahim ve vajinal kanser açısından tedbiler kati biçimde alınmalı. Anormal hücreler düzenli tarama ve testlerle erken teşhis edilerek önlem alınmalı ve erken tedaviye gidilmelidir. Aksi halde iyi huylu kitle bile olsa burada kolayca kansere dönüşebiliyor ve hayatı tehdit ediyor.

150de 1 kadında servikal taramalarda sorun görülmezken kanserle yüzleşilmiştir. 300 kadından 50si rahim kanserinden yaşamını kaybedebiliyor. Önceden görülen kanser tedavisi ise vajinada kanser hücresi gelişimine neden olabiliyor. Yani bir kadın önceden kanser olduysa ve tedavi gördüyse ileride rahim kanseriyle yüzleşebiliyor.

60 yaş sonrası bu risk çok daha fazla arttığı gibi önceki kemoterapiler ve tedaviler ileride rahim kanseri riskini de getiriyor. 60-69 yaş arasındaki kadınlarda bu risk, 30-39 yaş aralığına göre 5-6 kat daha fazla tespit edilmiştir. Yaş arttıkça ve eski kanser hikayesine göre rahim kanseri tetiklenebiliyor. Vajinaya ve rahme ilerleyen hücreler kanserle sonuçlanabiliyor ve geç kalındığında maalesef ölüme götürebiliyor.