Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Rahim İçi Miyom Ve Kistler

Miyomlar, rahim kas dokusunda oluşan kanserli olmayan kitle kistlerdir. Tek de büyüyebilir birden fazla da gelişebilir.

Sayısı ve boyutu belli değildir değişkendir. 50 yaşından itibaren birçok kadın miyomlarla karşılaşır. Çok hafif ve şiddetli belirtiler verebilir. Rahim ve genital bölgede basınç hissedilir. Rahim büyümesi, sık idrara çıkma, mesane ve rektumda değişim, kabızlık, rektal ağrı, bel ve karın ağrısı belirtileridir. Çok büyürse gebelikteki gibi midenin ve karnın büyüdüğü görülür.

Adet dönemlerinde değişiklikler görülebilir. Kramplar ağırlaşır, ağır kanama görülür, adet döngüsü uzar veya kısalır. Ayrıca adette değilken bile kanamalar görülebilir. Östrojen ve progesteron hormonları yani kadınlık hormonlarına bağlı olarak miyomlar ortaya çıkar. Miyom gelişimi rahimde genç yaşlarda görülmeye başlanır.

Doğum kontrol hapını sık kullanan genç kadınlarda miyom sıkça görülür. 30-40 yaş arasında ortaya çıkmaya başlar. Gençlerde hızlı yayılır ve siyah tenlilerde sık yaşanır. Ailede varsa genetik olarak risk artar. Krampları hafifleten ilaçlar, cerrahi ile miyomların alınması, doğum kontrolü, hormon tedavileri, ultrason ve embolizasyon ile tedavisi mümkündür.