Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ra Hastalarındaki Engellilik Ve Sıkıntı Sorunları Nasıl Azaldı?

Romatoid artrit hastalarının durumu bundan yıllar öncesine göre çok daha iyi.

Tedavi yöntemleri arttı ve daha iyi bakım sağlanıyor. RA hastalarında görülen harekete kapasitesinin azalmasına bağlı olarak görülen engellilik durumu ve sıkıntılar artık daha az seviyelerde yaşanıyor.

Anksiyete, depresif ruh hali, fiziksel engellilik gibi sıkıntılar bu kişilerde son 20 yılda yarı yarıya azaltıldı. Hastane aktiviteleri ve bakımı gelişen tıp imkanları buna kapı açtı. Sistemik bir otoimmün eklem rahatsızlığı olan romatoid artrit, insan hayatını her bakımdan sabote ediyor ve sınırlıyor.

Günlük fiziksel fonksiyonlarımız azalıyor, ağrılardan ve sıkıntılardan hareket edemez iş göremez hale geliyoruz. Psikolojik olarak da bu durum depresyona yol açıyor. Tehlikeli aşamalarında sakatlık bile yaşanabiliyor. Erken tedavi ve müdahale ile biyolojik kullanımı yoğun terapilerle geri kazanabiliyoruz.

Erken tanı ve gelişmiş tedavi seçenekleri bu hastaları normale döndürüyor. Fiziksel engelliler ve ruhsal sıkıntısını çekenler de dahil olmak üzere, RA tedavisi ve son yıllardaki bakım desteği ile bu hastalık tarih olmaya bile yakın duruyor. Her yıl neredeyse %15 oranlarında daha az RA hastası görülüyor ve bu hızlı gelişmeler tıpta umut veriyor. Ayrıca tedavi süreleri de artık çok daha kısa.