Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Psikoterapi

Psikoterapi bir psikiyatrist , psikolog ya da diğer ruh sağlığı uzmanı ile konuşarak ruhsal sağlık sorunlarını tedavi etmeyi ifade eden genel bit terimdir.

Psikoterapi sırasında, durum ve ruh , duygu, düşünce ve davranışları hakkında bilgi toplanır. Bu tedavide hayatınızı kontrol altına almak ve sağlıklı başa çıkma becerileri ile zor durumlara yanıt vermek öğretilir. Kişisel yaklaşımlar hastadan hastaya değişecektir. Obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, bipolar bozukluk, alkol-madde-kumar bağımlılığı, anoreksi blumiya gibi yeme bozuklukları, sınır kişilik bozukluğu, şizofreni gibi sorunlarda etkili bir tedavidir. Yakınlarınızın desteğiyle hayatınızı kolaylaştırmayı öğrenirsiniz.

İş yerindeki geriliminiz azalır. Öfke gibi pasif agresif davranış ve düşünceleriniz kontrol altına alınır. Kronik ağır ve fiziksel ağrı ve sorunlarınızla daha kolay başa çıkarsınız. Psikoterapi ilaçtan daha etkili olabilir. Sağlıksız negatif düşünce biçimi yontulup silinmeye çalışılır. Bilişsel davranışçı terapi uygulanır. Diyalektik davranış terapisi stresle ve duygu değişimleriyle başa çıkmayı öğretir. Kabul ve bağışı öğretir. Motivasyon gelişir bilinçsiz düşünceler düzenlenir. Terapistinizden memnun ve rahat olduğunuzdan emin olun. Arkadaş ya da aileden biriyle terapiye gidebilirsiniz. Açık ve dürüst olun. Tedavi planına sadık kalın. Anında sonuç beklemeyin. Seanslarda verilen ödevleri yapın.