Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Prezervatifin Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Genel olarak gençlerin çok merak ettiği korunma konularından biri de prezervatiflerin son kullanım tarihinin olup olmadığıdır.

Sonradan tarihinin geçmiş olduğunu öğrenmek çok mu tehlikelidir? Kısacası süresi dolmuş bir prezervatif kullanmanın riskleri nelerdir? Prezervatif ya da kondom, insanoğlunun en büyük buluşlarından biridir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önler ve istenmeyen gebelik ihtimalini önler veya azaltır. Doğru kullanıldığında başarı oranı %98’dir. Süresi dolan tarihi geçen bir kondomla korunmak gebelik ve cinsel hastalık risklerinden sizi koruyamaz.

Mikrop bulaşabilir gebe kalınabilir AIDS e kadar götürebilir. Ayrıca bu ürünler sperm kalitesini olumsuz etkiler ve sperm sayısını azaltır. Aşırı ışık, sürtünme ve benzeri kötü saklama ve kullanma durumlarında aşınarak etkinliğini yitirebilir. Yırtık olmamasına dikkat edin. Cep, cüzdan gibi dar yerlerde taşımayın. Ambalajından tarihini ve talimatlarını kontrol edin. Kuru, yapışkan, sert olmamasına dikkat edin. Toplu değil tek tek alın. Çok dikkatli olun ki cinsel hayatınız ve sağlığınız korunsun.