Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Prematüre Doğumun Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Bir gebelik yaklaşık 40 hafta sürüyor ve 37 hafta ve öncesinde doğum gerçekleşirse buna erken doğum – prematüre doğum deniliyor.

En az 3 hafta önce doğum yapmak gerekiyor. Bebeğin anne karnında gelişimini tam tamamlayamadığı erken dünyaya geldiği bir durum. Geç erken doğum 34-37 haftaları arasında, çok erken doğum 32 haftadan az, riskli erken doğum 25 haftadan az bir sürede doğumlardır. Orantısız baş ve gövde boyutları vardır. Keskin hatlar oturmuştur fakat detaylı hatlar tam oluşmamıştır. İnce şeffaf ve kırılgan bir teni vardır. Saçlar ve tüyler çok incedir. Vücut ısısı çok düşüktür. Nefes darlığı ve solunum sıkıntısı görülür. Yutma, beslenme ve refleks zorlukları yaşar.

Nedenleri şunlardır. Bir önceki doğum da erken olmuştur. İkiz üçüz gibi çoklu doğum yapılmıştır. Gebelikler arasındaki süre 6 ay gibi kısadır. Tüp bebekle gebe kalınmıştır. Rahim ve plasenta sorunları vardır. Zararlı maddeler kullanılmıştır. Kötü beslenilmiştir. Genital sistem enfeksiyonları vardır. Tansiyon şeker gibi problemler vardır. Çok zayıf ya da çok kiloludur. Aile içi stres ve üzüntü yaşanmıştır. Düşük daha önce yapılmıştır. Değişik rahim şekli vardır veya yaralanma kaza söz konusudur. Bebek hemen kuveze bakım altına alınır ve gelişmesi tamamlanır. Sodyum potasyum ve gereken besinler ile sıvılar her gün bebeğe verilir. İlaç tedavisi uygulanır gerekirse cerrahi müdahale yapılabilir.