Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Preeklampsi Ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantı

Preeklampsi hastalığı gebelerde görülen gebelik sırasında yüksek kan basıncı sorununun yaşanması durumudur.

Doğumdan sonra ortaya çıkan türü çok daha tehlikeli olabilir ve lohusalıktan itibaren 6 hafta içinde ortaya çıkar. Ayrıca gebeler ve lohusalarda bu yüksek kan basıncı rahatsızlığı kalp damar hastalıklarının da bir belirtisi olabilir ki bu açıdan önemli bir sinyaldir. Kadınlarda kardiyovasküler hastalıklar güçlü bir inme-felç işaretidir.

Stres altında olan kadınlar daha çok risk altındadır. Düzenli kalp damar taramaları da bir kadın için çok mühimdir. Araştırmacılar preeklampsinin ileride kalp hastalıklarına nasıl yol açtığını henüz bulamasa da riskin derecelerini biliyorlar. Gebelikten sonraki 5-15 yıl arasında çok yüksek kan basıncı durumlarında haritanız çıkartılır.

Kalp krizi ataklarınız kayda alınır. Bir veya birkaç kez yaşanan bu rahatsızlıklarınız kayda alınır özellikle doğumdan önce mi sonra mı doğum sırasında mı yaşandı diye bakılır. %13 oranında kadında bu işaretler kalp hastalığını gösterir bu nedenle dikkatli olmak düzenli kontrole gitmek ve erken tedavi önemlidir. Aksi halde aniden gelen bir inme ve krizle yaşam kaybedilebilir.