Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Plasenta Genleri Bebeklerde Nasıl Farklar Yaratır?

Erkek ve kız bebekler plasenta genlerinden farklı farklı etkileniyor ve  sağlık durumları değişebiliyor.

Avustralya’da Adelaide Üniversitesi’nden araştırmacılar konuyu incelemiştir. Önceki araştırmalara göre erkek bebekler anne karnında daha uzun bir boy, daha ağır bir kilo ve büyük vücut ölçülerine sahip olarak gelişiyor ve doğuyor. Erkek bebeklerde plasenta fonksiyonu daha verimli ve daha hızlı gelişim gösteriyorlar.

Kötü sağlık koşulları karşısında da erkek bebekler plasenta tarafından daha iyi korunuyor. Son araştırmalara göre ise bu durum tam tersi olarak belirlenmiştir. Erkek bebekler kardiyovasküler yani kalp damar hastalıklarına daha sık yakalanıyor. Doğum ağırlığı daha düşük ve beslenme durumları daha geride kalıyor.

Plasenta genlerinin tip ve desenlerine bakılarak erkek ve kız bebekler arasındaki farklar ortaya çıkmıştır. Cinsiyet özelliklerine göre yadsınamaz fiziksel ve genetik farklılıklar ortaya çıkmıştır.

Erken doğum, ölü doğum, doğum kusurları gibi sorunlar da plasenta farklılığından ileri gelebilir. İki cinsiyet arasında 140 gen farkı bulunmuştur. Hormon kodlamasına göre durumları değişir. Büyüme, gelişme ve hastalık gibi genetik ve fizyolojik farklar bu şekilde değişmektedir.