Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Pişik Nedir Nasıl Geçer, Tedavi Edilir ve Önlenir?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer, Tedavi Edilir ve Önlenir?

bebekte pişik nedenleri sebepleri

bebekte pişik nedenleri sebepleri

Yeni doğan bebeklerde çok sık görülen pişik sorunu hem bebeği hem de aileyi oldukça rahatsız eder. Pişik oluşumunu önlemek ve pişik sorununu çözmek için bir kaç püf noktaya dikkat etmelisiniz. Bu püf noktalarınıza uymanıza rağmen  pişik oluşumu önlenemiyor ve  geçmiyorsa; bir cilt doktoruna gitmelisiniz.

Candida albicans isimli bir mantarın sebep olduğu pişik, bebeklerde daha sık görülür. Çünkü altı bağlı olan bebeklerde mantar dışkı ve idrar kimyasından beslenir. Bölgedeki nem ve sıcaklık mantarı çoğalttığı için pişiğin geçmesi de zaman alır. Pişik nasıl anlaşılır merak edenlere bir ipucu verelim. Bebeğin kalça derisinde ve kalça bölgesinin üst bölümü ile makat bölgesindeki kızarıklar varsa ve yoğun mantar üremesinin neticesinde  pişiklerde beyazımsı bir sıvı gözlemleniyorsa buradaki kızarıklık ve akıntının pişik olduğunu söyleyebiliriz. Çok ilerlemiş pişik durumlarında ise deride kırmızı renk, kabarma ve soyulma görülür. Bu durum bebeği oldukça rahatsız eder ve sürekli ağlamasına sebep olabilir.

Bebeklerde Pişiğin Nedenleri

Bebeklerde özellikle talk pudrası kullanılması pişiği tetikleyebilir ve daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bunun dışında bebeğe sütün yanında ilave gıdalar verilmeye başlanması da pişiğe neden olabilir. Beslenme içeriği değişen bebeğin dışkı kimyası da değişecektir. Bu da cildin tahriş olmasına neden olur. Ayrıca ıslak mendiller de içerdikleri kimyasallar nedeni ile pişiğe neden olabilir.

Pişik Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Pişik sorununda en önemli nokta biriken dışkı ve idrardır. Bu nedenle pişik oluşumunu engellemek için bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir. Bebeğin altının arada hava alması için açık bırakılmalı. Deri hava almadığında pişik daha çok yayılır. Bezlerdeki plastik yapı ile derinin sürekli temas etmemesi önemlidir. Plastik içerikli bezler yerine pamuk dokulu bezler kullanılmalıdır. Bebeğin altı temizlenirken köpürmeyen ve dezenfektan etkisi olan sabunlar kullanılmalıdır. Kesinlikle ıslak mendil yada kolonyalı mendil kullanılmamalı. Bebeklerin altı uykuya daldıktan sonra kontrol edilmelidir çünkü genellikle idrarlarını bu süreçte yaparlar. İdrar yaptıysa yeni bez konularak uykuya öyle dalması sağlanmalı.

Ayrıca uygun bebeğin kilosuna ve kaç aylık olduğuna göre bez seçimi yapılmalı, büyük bez tercih edilmemelidir. Cilt temizliğine özen gösterilmeli, cilt nemli bırakılmamalıdır. Pişiği önleyen kremlerin kullanılması da pişik oluşumunu daha en baştan engelleyebilir.

Pişik tedavisi nasıl yapılır?

Pişik oluşumunu önlemeye yönelik püf noktalarına mutlaka uyulması gerekiyor. Pişik tedavisine yanıt alınamayan durumlarda deri hastalıkları uzmanına gitmek gerekiyor. Vazelin ve çinko oksit içeren kremler ile tedavi sürecine başlanır. Pişik kremleri kullanırken her bez değişiminin ardından cildi temizledikten sonra krem uygulanmalı ve uygulama sırasında deriye fazla baskı uygulanmamalıdır. Pişik eğer bakteri enfeksiyonu kaynaklı ise tedavisi oral yoldan antibiyotik tedavisi şeklinde yapılacaktır.

 Pişik Nasıl Geçer ve İyileşir?

Pişiği geçirmek için yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

  • Pişikle karşılaştığınızda bebeğinizin cildini sabunlu su ile temizlemeye başlayın. Bu temizliğin ardından yumuşak ve temiz bir bez ile ciltteki nemi alın.
  • Bebeğinizin altını sürekli kapalı tutmayın. Arada havalandırın ki cilt nefes alsın ve havayla temas etsin.
  • Kullandığınız bezin kuru ve bebeğinizin kilosuna uygun olduğundan emin olun.
  • Bebeğinizin alt temizliğinde kolonyalı ve alkollü ürünler kesinlikle kullanmayın. Pudrayı yada pudralı ürünleri tercih edin. Aksi takdirde kullandığınız ürünler de pişik oluşmasına neden olabilir.
  • Pişik kremleri de pişik için bir çözümdür. Pişik kremini bebeğinizin altını her temizlediğinizde ince bir tabaka şeklinde uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta; krem bebeğinizin bacak ve kalça kıvrımlarında birikmemelidir. Pişik sorunu tüm bunlara dikkat etmenize rağmen geçmiyor ve yayılıyorsa mutlaka doktora danışmalısınız.

 Pişik Nasıl Geçer ve İyileşir?

Yetişkinlerde görülen pişiğin başlıca nedeni giyilen giysi ve iç çamaşırlarının bacak arasının havalanmasına engel olması ve oluşan nemli ortam nedeniyle bu bölgelerde pişiğe neden olan mantar ve bakterilerin üremesine uygun ortam oluşmasıdır. Bazı kişilerde cilt yapısı ve genetik etkenler de pişik oluşumuna etki edebilmektedir. Yetişkinlerde görülen pişik akut veya kronik olabilir. Akut pişikte pişik kremi ile pişik tedavi edilebilirken 4-6 hafta ve daha uzun süren kronik pişiklerde mümkünse bir dermatoloji uzmanına muayene olmakta fayda vardır.