Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Penis Kanserinin Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Penis kanseri, penis derisi ve dokusunu etkileyen ve nadir görülen bir kanser türüdür.

Pennsylvania Üniversitesi’nden bir habere göre ABD’de penis kanseri vakaları yılda ortalama 1300 kişiyle sınırlıdır. Penisin farklı kısım ve katmanlarını etkileyebilir. Kanserli hücreler, doku, lenf düğümü veya kan yoluyla yayılabilir. Sünnetsiz erkeklerde bu risk çok daha fazladır. Diğer risk faktörleri ise şunlardır.

Hijyensizlik (cinsel organların temiz tutulmaması), 60 yaş üstünde olmak, deride nem ve yağ dengesizliği, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sigara kullanma ve birden fazla cinsel partner.

Penis kanserinin belirtileri ise şunlardır. Kaşıntı ve yanma, deride siğiller, iltihaplı yaralar, kanama, kızarıklık, ereksiyon ve boşalmada sorun, tahriş ve kasıkta lenf şişmesidir. Derinden etkilenen vakalar ve etkilenmeyen vakalar olmak üzere iki çeşittir.

Topikal kremler, lezyonal ilaç tedavisi, sünnet, cilt yüzeyine lokal eksizyon, lazer cerrahisiyle lezyon temizleme, kemoterapi, radyasyon ışın terapisi, kriyoterapi, ameliyat tedavi şekilleri mümkündür. Tümör ve bulaştığı dokular temizlenir.

2 cm’den büyük tümörlerde penis de kesilerek alınabilir. Biyolojik tedavide ise vücudun doğal bağışıklık tepkisini uyarıcı maddeler enjekte edilir. Uyuşturucu radyo terapi yapılabilir. Lenf nodu biyopsisi uygun görülebilir. Bu tedavilerde tümörlü hücreler öldürülür.