Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Parmak Arası Terlik Sağlığa Zararlı Mı?

Bunaltıcı yaz sıcaklarında tokyo ya da parmak arası terlikler plajda da sokakta da kurtarıcımız oluyor.

 

Peki bu terlikler ne kadar sağlıklı? Uzun süreli parmak arası terlik giymek sırt ağrısı, kas ağrısı, bacak ve ayaklarda sorunlara neden olur. Günde 5000 adım atmaktayız. Ayakkabımızın rahat ve sağlıklı olması gereklidir. Bu terlikler sadece kumsalda kullanılmalıdır. Aksi halde uzun süreli kullanımında ağrıya ve kas sorunlarına neden olur. %78 oranda Amerikalıda ayak ve diğer sorunlara sebep olmuştur. En riskli seçim bu terliklerle ayakkabı gibi sürekli gezmektir.

 

Diz üzerindeki yükü artırır daha destekli bir terlik veya sandalet giymek akıllıca olur. Spor ayakkabı ve tokyo giyen gençler karşılaştırıldığında, tokyo giyenler daha kısa adımlar atmış ve hareket kapasiteleri azalmıştır. Spor ayakkabı giyenler rahat hareket edebilmişlerdir. Hatta takla atabilmiş, uzun mesafe yürümüş, topuklarıyla daha sert yere basmışlardır. Ayak ve ayak bileği üzerindeki baskıları azalmış, yürüme işlevleri ve rahatlıkları artmıştır.

 

Çıplak ayak rahatlığı veren sandalet ve terlikler seçilmelidir. Havalar sıcak bile olsa parmak arası terlikler sıkça tercih edilmemelidir. Bacak ve kalçaya da yük bindirilmemeli, topuklu,dar, kemerli ve rahatsız ayakkabı giyilmemelidir.parmak arası terlikler doğru yer ve zamanda kısa süreli olarak giyilmelidir, plastik değil deri olanlar giyilmelidir, ayağı vurmayan sade ve düz modelleri seçilmelidir, plaj oyunları ve denize girmeye uygun olanlar seçilmelidir, ayak sağlığını destekleyen modeller kullanılmalı ve çorapsız giyilmelidir.