Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Parkinson Hastalığı Nedir, Tedavisi Mümkün Müdür?

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına neden olan bir beyin hastalığıdır.

Parkinson belirtileri ilk başta hafif olma eğilimindedir ve bazen göz ardı edilebilir. Hastalığın ayırt edici belirtileri titreme, sertlik, yavaşlayan hareketler ve denge kaybıdır. Sallanma felci olarak tabir edilebilir. Erken belirtileri:

Parmak, el, bacak veya dudaklarda hafif titremeler sallanmalar,
Yürümede zorluk,
El yazısında küçülme ve kalabalıklaşma,
Eğik durma,
Donmuş bir yüz ifadesi.

Uykusuzluk ve yorgunluk, seste yumuşama veya konuşma bozukluğu, yutma güçlüğü, bellek sorunları, kafa karışıklığı veya demans, yağlı cilt ve kepek ile kabızlık diğer belirtileridir.

Substantia nigra denilen beyin sapında bir küçük bir alanda hareket kontrol edilir. Parkinson hastalığında, substantia nigra hücreleri, dopamin üreten sinir hücrelerinin iletişimine yardımcı olan bir kimyasalı durdurmaktadır. Bu hücreler ölürken beyin işlevleri azalır.

Tedavisinde Azilect, Eldepryl ve Zelapar gibi ilaçların yanı sıra, Levodopa tedavisi de mümkündür. Beyin dopaminini dönüştüren bir aminoasittir ve en etkili tedavi şeklidir. Cerrahide ise derin beyin stimülasyonu, Pallidotomi ve Talamotomi uygulanabilir. D vitamini, lifli ve sıvı gıdalar tüketilmelidir. Kahve, çay, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Egzersiz yapılmalıdır.