Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Parkinson Hastalığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına dayalı bir beyin hastalığıdır. Belirtileri ilk başta hafif olmakla beraber bazen farkına varılmayabilir.

Ayırt edici belirtileri, titreme, sertlik hissi, vücut hareketlerinin yavaşlaması, denge kaybıdır. Sallanan felç olarak da tabir edilir. El, bacak, dudak ve parmaklarda hafif sallanmalar, yürüme zorluğu, kasılma, harekette zorluk, küçük kalabalık el yazısı, eğiklik, donuk bir yüz ifadesi, titreme ve dengesizlik görülür.

Substantia nigra denilen beyin sapında bir küçük bir alanda meydana gelen hareket kontrolü etkilenerek hastalık başlar. Bu hücreler dopamin üreten sinir hücrelerinin iletişimini sağlayan kimyasalları durdurur. Beyindeki hareket merkezi iletişimini keser.

Tedavisinde kullanılan yöntemler
Levadopa, beyin dopaminlerini dönüştüren bir aminoasittir. Kolay taşınma ve hareketi sağlar sertliği azaltır. En eski tedavi yöntemidir.
Dopamin agonistleri, belirtileri geciktiren taklide dayalı bir yöntemdir. Yan etkileri bulantı, kusma, yku hali olan birkaç ilaç tedavide kullanılır.
Derin beyin stimülasyonu cerrahisinde, beynin Globus pallidus, talamus, subtalamik çekirdek bölümlerine girilir. Beynin 3 alanında elektrotlar implante edilir. Köprücük kemiği yakınına bir jeneratör darbesi vurulur.

Belirtileri durdurur hastalığın gelişimini önler. Cerrahi ve ilaç tedavileri de uygulanabilir.
Parkinsonu durdurmak ve önlemek için beslenmeye dikkat edin. D vitamini, lif ve bol sıvı tüketin.