Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Parkinson Hastalarında Yeni Öğrenme Teknikleri Belirlenebilir

İspanya’da yapılan araştırmada Parkinson hastalarında bozulmuş olan öğrenme yeteneği yeni bir teknikler geri kazandırılacak.

Hafıza ve öğrenme üzerine çalışmalar başarıyla sürüyor. Hareket bozuklukları da konuya dahil. Nöropsikoloji, nörobilim ve travmatik beyin hasarı araştırmalarında bellek açıkları ve demans olmayan hastalar olmak üzere birkaç grup incelenmiştir. Uzun süreli olarak bellekten bilgi almada yetersiz kalan başarısız kalan hastalarbu açıkların kapanması ile yeniden iyileşebilir. Çalışmalarda başarılı gelişmeler kadar başarısız durumlar da rapor edilmiştir. Tutarsız problemler de belirlenmiştir. Araştırmacı uzmanlar konu üzerine çalışmaya devam ediyor.

Demans yani bunama, beyin gerilemesi hafıza kaybı yaşamayan Parkinson hastalarının da öğrenme yetenekleri üzerinde durulmuştur. Yani sadece hafıza sorunu yaşayan değil yaşamayan Parkinsonlular için de bu teknikler incelenmiştir. Araştırmacılar , yeni öğrenme ve hafıza gelişimlerini değerlendirmek için tasarlanmış olan bir nöropsikolojik testi 27 hasta ile eşleştirmiştir. 27 adet Parkinson hastası bu teste girmiştir. Semantik kelimeler listesi verilmiş ve öğrenme yetenekleri incelenmiştir. Yeni öğrenme yeteneği kazandırılırken bilişsel rehabilitasyon müdahaleleri gelişimi de dikkate alınmaktadır.