Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir-AFT Pamukçuğa Bitkisel Çözüm

pamukçuk aft tedavisi bitkisel çözüm

pamukçuk aft tedavisi bitkisel çözüm

Ağızda çıkan yaralar diğer bir adıyla aft (pamukçuk) yemek yemekte ve konuşmakta zorlanmaya neden olan oldukça rahatsız edici bir durumdur. Pamukçuk en fazla 10 gün içinde geçen bir rahatsızlık olsa da bu süreçte verdiği acıyı azaltmak ve daha çabuk iyileşmesini sağlamak için evde bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz.

1. Tuz ve karbonat kürü ile pamukçuğa kesin çözüm

Gerekli Malzemeler:

2 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karbonat

1 bardak ılık su

Yapılışı:

Tuz ve karbonatı ılık suyla karıştırın. Aftlar kurtulmak için bu su ile ağzınızı her gün 2 ya da 3 kez çalkalayın. Dilerseniz karbonata çok az su ekleyerek hamur haline getirip bu şekilde direkt aftların üzerine de uygulayabilirsiniz.

2. Soğan kürü pamukçuğu tedavi eder mi?

Gerekli Malzemeler:

Soğan dilimleri

Yapılışı:

Pamukçuk yaralarına soğan dilimlerini yerleştirin. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin. Ardından ağzınızı soğuk su ile yıkayın.

3. Kişniş yaprakları

Gerekli Malzemeler:

2 çorba kaşığı kişniş yaprakları

1 litre su

Yapılışı:

Su içerisine kişniş yapraklarını ekleyin. Suyla birlikte yaprakları kaynatın. 15 dakika kadar kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. Ağzınızı bu su ile günde 3 defa çalkalayın.

4. Baharat karışımı

Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kişniş tohumu

1 tatlı kaşığı kimyon tohumu

1 şişe süt

1 tatlı kaşığı şeker ya da küçük bir şeker kamışı

Yapılışı:

Kişniş tohumu, kimyon ve şekeri kamışını süte ekleyin. Sütle birlikte tüm malzemeleri kaynatın. 15 dakika sonra altını söndürün ve soğumaya bırakın. Günde 2 kez bu sütlü karışımı tüketebilirsiniz.

5. Bal kürü ile aft doğal çözüm

Ağızda çıkan aftlar çok acı veriyorsa bal kullanılarak bu acı dindirilebilir. Balı parmağınız yardımı ile pamukçuk noktalarının üzerine uygulayabilirsiniz. Bu işlemi günde 4 kez yapabilirsiniz. İlk uygulamada yara üzerine direkt sürdüğünüzde bal biraz yakabilir ama birkaç saniyede geçecektir.

6. Siyah çay tedavisi ile aft bitkisel çözüm

Gerekli Malzemeler:

1 adet siyah çay poşeti

Poşeti daldırmak için yeterli olabilecek miktarda ılık su

Yapılışı:

Çay poşetlerini ılık suya batırın. Ardından bu poşetleri pamukçuk çıkan bölgelere yerleştirerek hafifçe bastırın. Çay suyunun aftlara ulaşmasını sağlayın. Bu işlemi 10 ila 15 dakika boyunca tekrarlayın.

7. Kuru üzüm ile aft bitkisel tedavi yöntemi

Gerekli Malzemeler:

1 avuç kadar kuru üzüm

1 fincan su

Yapılışı:

Üzümleri suya koyarak geceden ıslatın. Sabah kuru üzümleri süzerek üzüm suyunu bir pamuk yardımı ile aft oluşan bölgelere uygulayın.

8. Erik suyu ile pamukçuk hastalığı nasıl tedavi edilir

Gerekli Malzemeler:

3-4 yemek kaşığı eri suyu

Yapılışı:

Ağzınız içine her gün erik suyu ile çalkalayın. Günde 2 – 3 kez bu işlemi yapabilirsiniz. Alternatif olarak erik suyunu bir pamuk yardımı ile aftların üzerine uygulayabilirsiniz.

9. Şap ile Pamukçuk Tedavisi

Gerekli Malzemeler:

Yarım çay kaşığı şap tozu

Yapılışı:

Şap tozu aft ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Şap tozunu pamukçuk noktalarının üzerine yerleştire bilirsiniz. İlk birkaç saniye hafif bir yanma hissedebilirsiniz. Bu işlemi günde 2 ya da 3 kez uygularsınız birkaç gün içinde ağzınızdaki yaralardan kurtulmaya başladığınızı görebilirsiniz.

10. Greyfurt Pamukçuğa iyi gelir mi?

Gerekli Malzemeler:

5 ya da 6 damla greyfurt suyu

1 litre su

Yapılışı:

Greyfurt suyunu 1 litre suya ekleyerek karıştırın. Bu su ile ağzınızı günde en az iki kez çalkalayın.

11. Kaygan karaağaç Aft Tedavisi

Gerekli Malzemeler:

Kaygan karaağaç tozu

Su

Yapılışı:

Kaygan karaağaç tozunu su ile karıştırarak hamur haline getirin.Direkt olarak pamukçuk noktalarının üzerine uygulayabilirsiniz.

12. Aloe Vera ile Pamukçuk Tedavisi

Gerekli Malzemeler:

Aloe Vera suyu

Yapılışı:

Aloe vera cilt için oldukça yararlı bir bitkidir ve aftlara da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Aloe vera suyu ile ağzınızı her gün 3 ya da 4 kere çalkalarsınız yaraların verdiği acıyı azaltırken aynı zamanda iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.