Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Özel Günlerde Hafif Ve Doğru İçecekler

Tatil günlerinde, özel günlerinizde, partilerde yeni yıl gecelerinde içkileri kaçırırız.

Bu özel günlerde içebileceğimiz en hafif, en zararsız ve doğru içecekler neler bir bakalım. Keyifli bir gece için şık bir kadeh, süslemeler ve ambiyans zaten içkilerinizi yeterince cazip bir hale getirecektir. Mesela meyve likörünüzü bardak kenarını süsleyerek şemsiye, limon tarzı hoşluklar katarak servis edin. Süt ve kremalı içecekleri ağır olmaması için yağsız ürünlerden hazırlayın.

Esmer şeker tercih edilebilir. Narlı şenlik şampanyası önerisi, bir ölçü nar likörü üç ölçü şampanyayı karıştırın. Hem yağı azdır hem 165 kaloridir. Kaloriyi azaltmak için hileniz, kokteylinizi soda ile seyreltin. Ağır içkinin ölçüsünü daha az katın. Sıcak kakaolu içecekte, yağsız kakao tozu seçin, fransız vanilyayı yağsız seçin, krema ve yağı keserseniz şekeri de esmer kullanırsanız 70 kalori kadar kazançlı çıkarsınız.

Ayrıca sütlü içeceklerde tarçını bolca kullanın. Hem kalorisizdir hem sağlıklıdır. Anti- enflamatuar , antimikrobiyal, antioksidan , antitümör , kardiyovasküler ve kolesterol düşürücü etkileri vardır. Kolesterol, doymuş yağ, şeker, krema ve kalori sağlığa düşmandır ve kilo aldırır. Özel günlerde içeceklerinizi evde hazırlamaya çalışın ve dikkatlice tarifleri uygulayın.

Beyaz şarap, votka, cin ve rom gibi içeceklere soda ve likör katın. Krema ya da ilave madde eklemeyin. Alkole portakal kabuğu rendesi , bütün karanfil , tarçın ve elma suyu çok yakıştığı gibi kaloriyi de keser. Buzlu mochada, kremasız yağsız süt ile şekersiz çikolata şurubu kullanın. Votka, martini, kızılcık-limon-portakal suyu da başka bir seçenektir. Cin tonikle limonlu maden suyunuz ağzınıza layık olacaktır.