Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Oturarak Zayıflama: Oturarak Zayıflama Hareketleri

İş saatlerinde masa başında geçen zaman, zihnimizi yormakla beraber vücut şeklimizin de bozulmasına neden oluyor. Bu duruma karşı direnmenin en sağlıklı yolu spordur. Fakat herkesin iş ve günlük hayatında spora ayıracak zamanı olamayabiliyor, olsa da bu zaman süresi kısıtlı oluyor. İşte hem zamanı kısıtlı olan hem de masa başında zaman geçirenlerin, vücutlarına yaptığı etkiyi görmemeleri için öneriler;

Eğer masa başında çalışıyorsanız dik oturun. Belinizi bükerek kendinizi ve omuzlarınızı salmayın. Sadece dik durarak ve düzgün oturuş pozisyonu alarak bil kalori yakabilirsiniz. Bu sırada kaslar kasılınca fazladan enerji harcanır.

Size yakın mesafede ya da masanızda su bulundurun. Böyle yaparak acıkma ve susamayı karıştırıp, atıştırmalıklara yönelmezsiniz. Yanınızda yiyecek ve abur cubur bulundurmamaya çalışın. Ancak ara öğün yapmadan duramıyorsanız, öğünlerinizi evden getirin ve sağlıklı, düşük kalorili atıştırmalıkları tercih edin.

Otururken ya da işinizi sürdürürken kaslarınızı kasın. Bunu yaparken yerinizden kalkmanıza bile gerek yok. Oturduğunuz yerden kaslarınızı kasın ve birkaç saniye bekleyerek kasmayı bırakın. Sık sık, aklınıza geldikçe bu hareketi yapın. Bu durumu kalçalarınız için de uygulayabilirsiniz. Sadece kaslarınızı kasmanız, hiç hareket etmeseniz bile kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Ayaklarınızla otururken ritim tutun. Bu durum çevrenizi rahatsız ediyor ya da gürültülü oluyorsa topuklarınızı da kaldırabilirsiniz. Ağanızı dümdüz zemine indirin ve parmak uçarlınızın zeminle teması kesilemeden topuğunuzu kaldırın. Topuğunuzu kaldırabildiğiniz kadar kaldırın, birkaç saniye sonra indirin. Aklınıza geldikçe bu hareketi yapabilirsiniz.