Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Otizm Nedir, Kimlerde, Neden Görülür?

Otizm, bir kişinin diğer kişilerle konuşma, anlaşma ve ilişki kurma yeteneklerinin sınırlandığı bir beyin hastalığıdır.

Hafif veya şiddetli beyin spektrumu yaşayan küçük çocuklarda görülür. Dikkatli gözlemciler otistik bir çocuğu hemen fark edebilir. Bunun dışında belirtileri şunlardır:

Tekrarlanan hareketler,
Göz ya da fiziksel temastan kaçınma,
Konuşma ve öğrenmede güçlük ve gecikmeler,
Kelime ve cümle tekrarlaması,
Değişikliklere başlarken rahatsız olma,
Annenin sesine tepkisiz kalma,
Kendi adını belirterek yanıtlama,
Yaşıtlarıyla konuşmama,
Diğerlerinin hareket ve sözlerini anlayamama.

Tedavi seçeneklerinden biri davranış programları ve terapileridir. Konuşma ve iletişimi düzeltme adına fiziksel etkileşimi de içerir. Uygulamalı davranış analizi ile olumlu eylemlere teşvik etme amaçlanır. Duygusal sosyal beceriler geliştirilir. Resim kartları ve görsel ipuçları gösterilir.

Otistik çocuklara eğitim veren okullara göndermek de doğru bir seçimdir. Özel öğretmenler özel eğitim uygulamaktadır. Bazı belirtileri giderici ilaçlar da verilebilir. Anti-psikotik ilaçlar ciddi davranış sorunları için verilebilir. Duyusal entegrasyon tedavisinde ise, duyma, tat alma, görme gibi duyular geliştirilir. Buğday ve süt bileşenleri içermeyen gıdalar önerilir.
Otizmin nedeni genetik olabilir. Doğumdan önce gebelikte kimyasallara ve kötü alışkanlıklara maruz kalan bebeklerde görülür. Gebelik sırasında ilaç , sigara, alkol kullanımı ve genetik bozukluklar otizm sebebidir.