Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Osteoporoz Nedir, Kimlerde Neden Görülür?

Kemiklerde yer alan gözenekler osteoporozun ta kendisidir.

30 yaşlarında güçlü olan kemikler daha sonraki yıllarda yoğunluğunu kaybetmeye başlar.

10 milyon kişide kemik kırılması yoğunluk azalması durumu yaşanır. 50 yaşın üzerinde kadınlar yaşamları boyunca bununla yüzleşir. Belirtileri en başta duruş ve kemiklerdeki bozukluktur. Bazen kişi farkına bile varmaz. Ağrı da görülebilir. Kemikler ömür boyunca yeniden inşa edilir.

Temel çerçevesinde kolajen, kalsiyum fosfat bulunan kemikler sertliğini sağlayan vitamin ve minerallerle korunur. Yaşla birlikte kemikler kaybedilmeye başlar. Menopozdan sonraki 5-7 yıl içinde en fazla kemik kaybı yaşanır. Osteoklast kemikleri ayıran bir hücredir.

DXA kemik yoğunluğu ölçümü ile teşhis edilir. Kemik mineral yoğunluğuna bakılır. 50 yaş üzerinde olabilir, kadında 65, erkekte 70 yaş üzerinde kesinlikle oluşur, menopoz döneminde olabilir. Kalça ve omurga kemiğine X ışını verilir test en az 15 dakika sürer.

Osteoporoz tanısı konursa, bifosfanat ilaçları olan Actonel, Boniva, Fosamax veya Reclast verilebilir. Onlar kemik kaybı ve kırık riskini azaltabilir ve kemik yoğunluğu oluşturmaya yardımcı olabilir. Ağızdan alınan bu ilaçlar, reflü, yemek borusu tahrişi, ülser ve bulantı gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Hormon tedavisi, östrojen ilaçları, enjeksiyon biyoloji tedavisi, D vitamini kalsiyum içeren gıdaların alınması, kemiklere zararlı yiyeceklerden uzak durulması, takviye haplar, egzersiz yapmak, yeterli miktarda süt içmek kemik sağlığını koruyacaktır.