Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Osteoartrite Karşı El Ve Parmak Egzersizleri

El ve parmakları güçlendirmek için egzersizler yapabiliriz. Çeşitli hareketlerle ağrıları azaltıp hareketini artırabiliriz.

 

Gerginlik hissedene kadar ellerinizi sadece gerin. Acı hissetmemeniz gerekir. Basit bir streç ile başlayın. Hafif bir yumruk yapın 30-60 saniye bu şekilde bekleyin. Sonra parmakları yavaşça gevşetin. Bunu iki elinize 4 defa yapın. Avcunuzu yere kapatın. Yavaşça zorlamadan parmaklarınızı düzleştirin.

30-60 saniye tutup bırakın yine tekrar edin. Yarım yumruk yapalım, parmakları yarım içe doğru kıvırıp bastıralım. Bu şekilde de bekletip bırakmak iyi gelecek. 10-15 defa bu hareketi tekrar edelim: yumuşak bir maddeyi avcumuza alıp sıkıp bırakalım. Şimdi aynı hareketi sadece parmak uçlarıyla yapalım.

Parmak kaldırma hareketini yapalım. Avcumuz yerde kapalı duracak. Parmaklar tek tek yukarı kalkıp inecek. Her parmak için ayrı yapılması gerekiyor. 12 kez tekrar yeterlidir. Baş parmak açısıyla hareket edelim. Elimiz yine bir masada kapalı dururken sadece baş parmak sağa ya da sola doğru genişçe gergince açılsın.

Biraz bekleyip tekrar edelim. Aynı hareketin içe doğru olanını da yapalım. Bir de mükemmel işareti vardır. İşaret parmağıyla baş parmağın ucu birleşir diğer parmaklar düz kalır. Bu hareketi de 60 saniye boyunca tekrarlı yapalım. Ellerimizi ılık su altında 10 dakika bekletmek de gerginliğini ağrısını alacak ve iyi gelecektir. Oyun hamuruyla vakit geçirmek de bir başka öneridir.