Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Osteoartrit Ağrılarına Karşı Kenevir İçeren İlaçlar

Normalde esrarın ham maddesi olan kenevir maddesi kullanıldığı ilaçlarda çeşitli kimyasallarla bütünleşiyor ve osteoartrit ağrılarında kullanılıyor.

Nottingham Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, eklem iltihabını da bu madde azaltıyor. Kenevir kanabinoidle olarak adlandırılan ilaç etken maddesi osteoartrit hastalarındaki eklem ağrılarına çok iyi geliyor. Beyindeki bileşik tepkilerine yanıt veriyor. Kenevir ve sentetik diğer bileşikler artriti ve ağrıyı önemli ölçüde önlüyor ve azaltıyor.

Merkezi sinir sisteminde yani omurilik ve beyinde kısmen çalışan bu sistem en fazla eklem ağrılarında endikedir. Ayrıca psikolojik olmak üzere birtakım yan etkileri mevcuttur. Bu ilaçta kullanılan sentetik bileşikler kenevirden elde edilmiyor. Omurilik dokusunda osteoartrit hisseden bölgelerde eklemlerde etkisini göstermekte.

Kannabinoidlerin anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu bilinmektedir yani ağrıyla beraber iltihabı da giderir. Spinal ve beyin ağrı sinyal yolları ile ilişkilendirilen osteoartrit vakaları artık daha umutlu. Şiddetli ve zayıflatıcı etkileri olan bu ağrılar bu ilaçlarla azaltılabiliyor ve milyonlarca OA hastası artık daha umutlu ve bu hastalıktan daha az oranda etkileniyor.