Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Orta Yaştaki Kişilerde Sağlığa Verilen Önem

Bir araştırmaya göre üniversiteyi terk edip hayatı farklı bir yolla çizen kişiler orta yaş ve sonrasında sağlık konusunda daha kötü etkilenebilir.

Sağlıklı yaşam tarzını gençlik döneminde benimseyip ömür boyu bunu sürdürmek gerekir ve bu böyledir de. Sigara, kötü beslenme, alkol, kötü uyku düzeni, kimyasal ve benzeri maddelere ve stresli bir hayata maruz kalan kişilerin gençlik döneminde sağlık sorunları yerleşmeye başlıyor.

Yaşlılık döneminde bu sorunlar su yüzüne iyice çıkmaya başlıyor. Sağlığa verilen önem göz ardı edildiğinde çeşitli kronik hastalıklar baş gösteriyor ve yaşam kalitesini bitiriyor. Orta yaşlı kişilerin fiziksel aktivite durumu da sağlığı etkilemekte.

Hareketsiz bir yaşama tabi kişilerde romatizmada osteoartrite kemik erimesinden ağrılara dolaşım bozukluğu gibi çeşitli sorunlar başlıyor. 50 ile 75 yaş arasındaki kişilerde sağlık davranışları ve alışkanlıkları ilginç bir şekilde değişmekte ve insanlar orta yaştan sonra sağlıklarına daha fazla önem vermektedir.

Bu tutum maalesef yanlıştır. Kişi yaşama başladığından itibaren sağlığına önem vermeli ve gerekeni yapmalıdır. 50 yaş sonrasında sigara bırakılıyor, egzersize başlanıyor, sağlıklı besleniliyor. Üniversite mezunu kişiler ise bu duruma çok daha önceden önem vermeye başlıyor. Kronik hastalıklar daha az eğitimli kişilerde baş gösteriyor.