Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Orta Yaştaki Kadınlarda Seks Önemlidir

Seks ve cinsellik işleyişi menopoz sonrası daha zor olabilir. Fakat bir kadın için cinselliğin en önemli olduğu dönem orta yaş ve menopoz dönemleridir.

Cinsel olarak aktif kalmaya devam edilir. 40 60 yaş arasındaki 354 kadın incelendiğinde aktif seks hayatları olduğu öğrenilmiştir. Menopoz rahatsızlıkları ve fiziksel ruhsal hastalıklar bu dönemlerde artabilir. Uyarılma, vajinal kuruluk, orgazm, cinsel ilişkide ağrı hissetme gibi cinsel sorunlar bu yaşlarda daha fazla yaşanır.

Peki tüm bu engellere rağmen orta yaşta seks neden daha önemlidir? Cinsel dürtü, istek ve işlev ne kadar zor olsa da, araştırmalarda %85 oranında kadının orta yaşta sekse önem verdiği ve cinsellikten memnun olduğu görülmüştür. Vücut kitle endeksi daha düşük olanlar yani kilosu normal olanlar cinsellikte daha başarılı.

Seksi etkileyen bu gibi unsurlar 3 kat daha fazla tatmin sağlıyor. Mutluluk, sağlıklı olmak ve fit olmak orta yaşlarda da seksten haz alınmasına yardımcı. Menopozun ilk evrelerinde sadece öpüşme ve dokunmaya açık olan kadınlar ileriki süreçlerde sekse de olumlu bakmaya başlıyor.

Cinsel yardımcılardan da destek alınabilir. Vajinal kuruluk ağrı ve zorluk yapar bunun için vajinal kremler yağlar kullanılır. Bu dönemde kadınların en önemli fiziksel aktivitesi ruhen, bedenen ve beynen kuşkusuz cinsel yaşamlarıdır.