Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Orgazm Bozukluğu Nedenleri Ve Tedavisi

Bir kadının orgazma ulaşamadığı ya da zorluk çektiği anı tanımlar. Hiç orgazm olunamıyorsa birincil orgazm bozukluğu denir.

Kadınların %10 ila %15’i hiç orgazm olamıyor. Sadece zorluk çekenler de oldukça fazla. Kadınların sadece %33’ü orgazma rahat ulaşıyor. Birçok faktör bu sorunun nedeni olabilir.

Cinsel taciz öyküsü, cinsel aktivite monotonluk, sıkılma, bazı reçeteli ilaçlar, hormonal bozukluklar, kronik hastalıklar, pelvikle ilgili sorunlar, yorgunluk, stres, olumsuz düşünceler, utanma ve duygusal eksiklik nedenleri olabilir.

Cinsel uyarılma ve tepki konusunda bilinçlendirici eğitim alınmalıdır. Kendi ihtiyaç ve arzularını dile getirebilen bireyler orgazm sorunu yaşamaz. Belirtileri bilindiği gibi orgazma ulaşamamak ya da çok zaman almasıdır.

Tam öykü dinlenir ve fizik muayene yapılır. Bilişsel davranışçı terapi yapılabilir. Zevke ve uyarılmaya odaklanma ile mastürbasyon ve orgazm öğrenilir ve yönetimi sağlanmış olur. Cinsel birleşmeden önce ya da sırasında klitoral uyarılma hisseden kadınlar orgazma daha kolay erişiyor.

Cinsel heyecan, iletişim sağlığı ve tıbbi tedavilerle bu sorun çözülebilir. Hormon takviyesi verilebilir, cinsel işlev sorunları çözülür, duyarsızlaşma ve uyarılma sorunları çözülür. Tatmin edici ve samimi sekste orgazm yaşanır. Orgazm ilaçlarından sonra cinsel isteğin azalması ise yan etkisi olabilir.