Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Oral Seks Ağız Kanserine Yol Açar Mı?

Ağız kanseri ağız ve boğazda yayılan HIV virüsü nedeniyle ortaya çıkar.

Oral seks bu riski artırır. Oral sekste ağız kanserinden korunmanın yollarını bilmeliyiz. İngiltere’de yapılan araştırmaya göre 3 yılda 6500 kişiye ağız kanseri tanısı konmuştur. Bu kişiler oral seks yapmıştır. Ağız yoluyla yapılan oral seks türünde ağız kanserine yakalanma riski çok yüksek. Ağız, dudak ve dili kapsayan enfeksiyon yayılma ve kansere dönüşme süreci hızla gelişiyor.

Bademcik, yemek borusu, gırtlak, burun boğaz arası ve tiroid bezine de yayılabilen kanser türlerini de kapsıyor. Alkol, sigara, tütün çiğneme, HIV ve oral seks ağız kanserinin başlıca nedenleri. %25 ila %35 oranında bu riskin artmasını oral seks sağlıyor. Bu virüsün 100den fazla türü var. 15i ise kansere yol açıyor.

Oral seks bu virüsü kapmanın en kolay yolu. Ağız kanseri ağız yoluyla yapılan sekste kolayca gelişebiliyor. Vajinal ve anal seks olan diğer ilişki türlerinde ise servikal, rahim, yumurtalık, vulval, vajinal, penil, gırtlak ve bademcik kanseri riskleri var. Belirgin özelliği genital siğil ve ağızdaki iç ve dış yaralardır.

Cinsel partner sayısı azaltılmalı güvensiz ilişkiye girilmemelidir. Oral seks sonucu görülen ağız kanseri riski kadınlarda daha fazladır. Penisten virüs kapma olasılığı daha yüksektir. Oral seksten kaçınmak ya da güvensiz ilişkiden kaçınmak, hijyeni sağlayıp ilişkiye girmek, vajinal ilişkiye ağırlık vermek ve aşı olmak kurtarıcı faktörlerdir.