Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Önleyemediğimiz 7 Ağrı Türü

Hareket kapasitemiz daralır, belki yerimizden bile kalkamaz hale geliriz. Ağrılar bizi bulduğunda hayatımız felç olabilir.

Ağrıların ciddi sinyallerini önceden dikkate alıp tedbirimizi almalıyız. Çeşitli dallarda uzmanlara konuyu danışıp gereken tedaviler uygulanmalıdır. Tıbbi anlamda bizi çileden çıkaran ve önleyemediğimiz 7 ağrı nelerdir?

En kötü baş ağrıları. Kış aylarında sinüzit etkisinden olabilir ya da migreniniz vardır. Fakat uzun süre geçmeyen şiddetli baş ağrılarında mutlaka acilen doktora görünün. Beyin kanaması veya tümörü olabilir. Beyin anevrizması da son yılların korkulu rüyasıdır.

Göğüs, boğaz , çene , omuz, kol ya da karın ağrısı ya da rahatsızlığı. Göğüs ağrıları zatürre veya kalp krizi belirtisi olabilir. Mide kalp probleminiz olabilir. Stres kaynaklı yaşanabilir. Yedikleriniz dokunmuş olabilir.

Alt sırt ve kürek kemiklerinde görülen ağrılar. Artrit, kalp krizi veya karın sorunları olabilir. Ani ağrı, dolaşım bozukluğu, yüksek tansiyon, diyabet, sigara ve damar tıkanıklığı birbiriyle ilişkilidir.

Şiddetli karın ağrısı. Safra kesesi ve pankreas sorunları, mide ülseri ve bağırsak tıkanıklıkları dikkat edilmesi gereken karın ağrısı nedenlerindendir.

Derin ven trombozu ağrısı. Bacak derisi altında damarda biriken kan pıhtısıdır. Akciğerleri etkileyebilir. Damar tıkanır bacak alınabilir ve ölümcül de olabilir.

 

Ayak ve bacakta yanma. Diyabet, nörolojik hastalıklar ya da damar sorunlarına işaret olabilir
Tıbben açıklanamayan ağrılar. Depresyon sonucu çeşitli yerlere ağrı olarak vurur.