Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Obezite Sorununa Cerrahi Ve Kişisel Çözümler

Çağın sinsi hastalığı obezite yani aşırı kilolu olma haline cerrahi müdahale kadar kişisel çabalar da gerekli..

 

İleri derecede şişmanlık yani morbid obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunu olarak kabul edilen ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Kabul edilmiş en etkili tedavi şekillerinden biri olan cerrahi yöntemler ile sadece şişmanlığın kendisi değil, yol açtığı diyabet (şeker hastalığı) gibi metabolik değişiklikler de tedavi edilebilmektedir. 

 

Farklı obezite ameliyatları 

 

Cerrahi yöntemler hastalık olarak tanımlanan şişmanlığın etkili ve kabul edilmiş tedavi şeklidir. Cerrahi müdahale sadece şişmanlığın değil onun yol açtığı, diyabet (şeker hastalığı) gibi metabolik değişikliklerin de ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Günümüzde bu operasyonlar kapalı yöntem ile yapılmakta ve böylelikle hastanın iyileşme süreci kısalmaktadır. 

 

Obezite için yapılan ameliyatlarda belli başlı 3 yöntem izlenmektedir:  

 

*Birinci yöntem midenin depolama görevinin azaltılmasıdır. Mide küçültme ameliyatları buna örnektir. 

* Bant uygulamalar: Laparoskopik yöntem ile yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede midenin üst bölümüne ayarlanabilir band ve bu bandın basıncını kontrol eden ünite cilt altına yerleştirilerek uygulanır. Takiplerde hedeflenen kilo kaybına göre band basıncı ayarlanır. %50-60’lık yüksek kilo kaybı 3 yıllık takiplerden sonra görülür. En düşük cerrahi komplikasyona sahip yöntem olmakla birlikte bandın hareket etmesinin yol açtığı sorunlar nedeniyle, günümüzde az tercih edilmektedir. 

* Sleeve gastrektomi (Tüp mide); Laparoskopik yöntem ile midenin büyük kenarı stapler denilen aletler ile kesilip alınır. 150-200 ml’lik  tüp mide oluşturulur. %60-70’lık kilo kayıpları 2 yıllık takiplerde görülür. Takiplerde B12 ve demir tedavisi verilmesi gerekmektedir. 

* İkinci yöntem alınan gıdalardan faydalanmayı azaltan by-pass ameliyatlarıdır ki ince bağırsakların bir kısmının devre dışı bırakılması buna örnek olarak verilebilir. 

* Üçüncü yöntem ise her iki işlemin birlikte aynı hastada uygulanmasıdır. 

 

Ameliyat sonrası yeni hayat  

 

Morbite obezite durumu ortaya çıktığında hastaların cerrahiden başka şansları yok denecek kadar azdır. Ancak hastaları, ameliyat sonrası bambaşka bir hayat beklemektedir. Bu nedenle cerrahi sonrası yaşam tarzı değişiklikleri mutlaka göz önüne alınmalıdır. Hastalar ameliyattan sonra yemek yeme tarzlarında değişiklik yapmalı, fiziksel aktiviteler ve düzenli egzersizlere önem vermelidir. Hastaların bu iki önemli değişikliğe kısa sürede adapte olması, tedavi süreçlerini olumlu etkileyecektir.