Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Obezite İşitme Sorunlarına Neden Olabiliyor

Obez olmak yani vücutta ekstra kilo taşımak işitme kaybı ve işitme sorunlarının sebebi olabilir.

Harvard araştırmalarında 68000 kadın incelenmiştir. Kilo arttıkça işitme kaybının da arttığı görülmüştür. 6 kadından 1’i bunu rapor etmiştir. Bel çevresi arttıkça ve vücut kitle endeksi yükseldikçe kulak da nasibini alıyor. Vücut yağ oranı tehlike arz ediyor. VKİ 30-39 arası olan kadınlar risk altında. Normali ise 25 ve daha düşük oranlar.

Normal kilolu kadınlara oranlar obez kadınlarda işitme kaybı görülme riski %25 artıyor. Bel çevresi 88 ve üstü ise risk daha da artıyor. Bel çevresi genişledikçe işitme kaybı riski %27 oranında artıyor. Ayrıca sigara içme, bazı ilaçların kullanımı ve beslenme kalitesizliği de bunları tetikliyor. Egzersiz obez kişilere öneriliyor sadece kilo için değil tüm sağlık sorunları için. Egzersiz yapan kişilerde işitme kaybı riski azalıyor.

Haftada toplam 4 saat ortalam egzersiz yeterlidir. Yürümek ve sağlıklı beslenmek de önemli. Kulaklara yeterli derecede kan akışı giderse işitme kaybı yaşanmaz. Metabolizmayı aktif tutmak yani egzersiz yapmak kulaklara kan akışı sağlar. Obezite ise kan damarlarını ve kan akımını bozar. New York Üniversitesi profesörleri de bu bulguları bildirmiş ve onaylamıştır. Normal kilolu insanlarda işitme kaybı daha seyrek görülmekte. Çocuk ve yetişkinlerin kilo kontrolü sağlaması önemlidir.