Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Obezite İle Enflamasyon Arasındaki İlişki

Obezite, düşük seviyeli kronik enflamasyonla karakterize olan bir sağlık sorunudur. Kronik iltihaplanma diyet seçimlerinde önemli bir etken olmaktadır.

Beslenme bozukluklarını tetikliyor ve obezite gelişiyor. Aynı şekilde bazı gıdaların tüketimi de enflamasyona neden olabilir. İnsülin direnci oldukça etkilenir. Koşullar zorlaşır sağlık riske girer. Yiyecek bolluğu maddi refahı olan hazır gıdaya yönelen batılı toplumlar obeziteyi çok yoğun yaşar. İşlenmiş gıdalar, şeker, rafine yağlar, yağlı süt ve şarküteri ürünleri egzersiz eksikliği obezite sebebidir. Canlı enflamasyon hücreleri sindirim sistemini etkiler. Enerji ilk olarak karbonhidrat gibi besinlerden harcanır.

Enflamasyonda enerji veren sağlıklı besinler yok edilir. Bu da şişmanlamaya neden olur. Enflamasyon hücresel dolaşımı engeller bağırsak florası bileşimi dengesini kaybeder. Bağırsak bakterileri açısından da tehlikelidir. Mikrobiyota durumu başladığında sağlıksız gıdalarla doymaya başlanır. Zararlı gıdalar daha çok istenir. Kötü beslenme alışkanlıkları edinilir. Düşük karbonhidrat bazlı diyetler kilo vermek için çok etkilidir. İnsülin düzeyi böylece dengelenir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek obeziteyi önler kilo verdirir ve enflamasyonu giderir. Beslenme seçimlerimiz hayati önem taşır ve sağlığımızı yönlendirir.