Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Obezite Doğurganlığı Ne Yönde Etkiliyor?

Obezite söz konusu olduğunda tüm tehlikeleri de göze almak gerekir. Kilo sınırını aştıysak her türlü sağlık sorunu da bizi bulur.

Üreme sağlığını olumsuz etkileyen obezite, doğurganlık yeteneğini öldürebiliyor. Kalp hastalığı, diyabet, sırt ve eklem sorunları ve birçok riskli koşula neden olan obezite hamile kalmayı önlüyor.

Erkeklerde de iktidarsızlık ve sperm olumsuzluklarına neden olarak bebek sahibi olmayı önlüyor. Hamile kalmadan önce anne adaylarının obeziteden kurtulması şart. Normal ve sağlıklı kiloya kavuşup hamile kalmayı denemek daha iyi sonuçlar verir.

Obezite, hormonları etkiler. Vücut kitle endeksiniz 30 ve üzerindeyse kilolu ve obez kategorisine alınırsınız. Vücutta hormonal değişimler görürsünüz. Gebelik şansınız azalır. Çünkü gebelik de bir tür hormonal durumdur.

Obezite, insülin direncine yol açar. Genel hormonal dengesizlikler şekeri de etkiler. İnsülin direnci ve diyabet görülebilir. Şeker hastalığı da doğurganlığı etkiler. Adet döngüsünü ve yumurtlama düzenini bozar. Düzgün yumurtlama ve üreme döngüsü sağlanamaz.

Obezite normal doğuma engeldir. Obez kişilerde tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar alındığı görülebilir. Fakat düşük şansı çok fazladır.

Obezite, eşinizin de üreme sağlığını bozar. Erkeklerde obezite kısırlık yapabilir. Testosteronu düşürür ve erektil disfonksiyona ve sperm düşüşüne neden olur.

 

Kilo vermek ise bu sorunları çözecektir. Üreme sağlığını yeniden kazanmak ve doğurganlık kazanmak için normal kilonuza erişin.