Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Obezite Cerrahisi Sonrası Cinsel Hayat İyileşebilir

Obezitenin sağlık riskleri artık biliniyor. Kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, inme ve bazı kanser türlerine sebep olabilir.

Vücut estetiğini olumsuz etkiler ayrıca kadınlarda cinsel istek ve performansı düşürür. Cinsel anlamda tatmin olamamaya başlayabilirler. Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacılar konuyla ilgili bir çalışma yürütmüştür. Obezite ameliyatı olan kadınlar çalışmada incelenmiştir. Cinsel işlev, cinsiyet hormon düzeyleri, yaşam kalitesi, beden imajı ve depresif durumları bu süreçte incelenmiştir. Obezite özellikle ABD’de büyük bir sorundur, gizli katildir. Yetişkinlerin %33’ünden fazlası bu riskle karşı karşıyadır.

Yanlış beslenme ve hareket eksikliğinden ötürü ülkemizde de oranlar buna yakındır. %17 oranında genç obezite sorunu yaşar. Obezite cerrahisi ile kilo kaybı sağlanabilir fakat doğal yöntemler yağ ve kilo kaybında çok daha etkilidir. Bu da spor ve diyettir. Kalıcı kilo kaybı yaşayan kadınların cinsel hayatları ve vücut imajı tatminleri de gelişmiştir.

 

Bu cerrahi sonrasındaki ilk 2 yıl içinde kadınlar olumlu geri dönüşler bildirmiştir. Uyarılma, arzulama ve tatmin seviyelerinde artış bildirilmiştir. Üreme hormonlarının düzeyleri de artmıştır. Depresif belirtiler daha az görülmüş hatta bitmiş, hormonlar düzenlenmiş ve bedenlerine saygı duymaya, özgüven kazanmaya başlamışlardır. Kadınlarda majör depresyon %37 oranında obezite ve kötü beden imajıyla ilgilidir. Bu cerrahi ile tüm bu sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Menopoz ve adet dönemlerinde etkinliği ise araştırılmaya devam etmektedir.