Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Obezite Bir Tür Hastalık Mı?

Kilo artışı ve obezite salgın olarak insanlarda hastalık haline gelmekte.

Obezite bir hastalık olarak sınıflandırılmaktadır. Obezitenin tehlikeli komplikasyonları doktorlar tarafından üzerinde durulan bir konu. Tedavi kapsamında yoğun hasta sayısına sahip bir rahatsızlık. Kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir, ayrıca tip 2 diyabet sebebi olabilir.

Kronik bir hastalık olarak kabul edilen obezitenin tedavisinde ilaç verilebildiği gibi beslenme ve yaşam tarzında değişiklikler uygulanır. Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz önemlidir. Gerekirse cerrahi de uygulanabilir.

Obeziteyle ilgili diğer yüksek kan basıncı yüksek kolesterol ve diyabet de doktorlar tarafından teşhis edilebilir. Obezite geçmişi obezite tedavisinde yol göstericidir. Diğer neden olduğu veya sonucu olan hastalıklarla birlikte tedaviye devam edilir.

Mutlaka doktor kontrolü ve müdahalesi gereklidir. Bir grup doktor hareketsizlikten kaynaklanan bu durumu bir hastalık olarak görmemektedir. Boy kilo oranına göre değişen bir durumdur. Vücut kitle endeksine bağlıdır.

Vücutta bir arıza veya hastalık belirtisi görülmediğini iddia ederler. Fazla kalori alımı ve az yakımı sonucu kilo depolama durumudur. Ama tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Aşırı kilo ile güç tasarrufu sağlayan teknolojiler sonucunda insanlar kilolarından kurtulabilir.

Modern değişim dünyasında vücut değişimleri kolayca sağlanabilir. Özellikle çocuklar, ergenler ve gençlerde obezite salgın olarak görülür. Kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet ve bazı kanser türleri fazla yağ depolanması sonucu oluşabiliyor. Ayrıca bu hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da obez yapabiliyor.