Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Obez Çocuklar, Kilo Kaybı Ve Yeme Bozuklukları

Anoreksi ve bulimiya gibi yeme bozuklukları çocukluk ve ergenlik çağının ciddi sorunlarıdır.

Obezite de aşırı yeme ve hareketsizlik sonucu gelişen bir başka beslenme bozukluğudur. Aileler ve doktorlar el ele verip bu duruma çare aramakta. Gençlerde çok kilo alımı ile aşırı kilo verme durumları normal karşılanmakta.

Öncelikle bir psikolog tedavisi ile bu bozuklukların alışkanlık olarak önlenmesi gerekiyor. Her düşünce ve davranış gençlik çağında beslenmeye yansıtılıyor. Bazı obez çocuklar da kilo verme programlarında, aşırı kilo kaybetme eğilimine giriyor.

Bir yıl içinde 50 kilo ve üzerinde kilo kaybeden bir çocukta katı besin öğünlerde yer almamaya başlıyor ve ciddi yeme sorunları başlıyor. Yağı ve katı besinleri hayatından çıkaran çocuk ve gençler zayıflama uğruna sağlıklarından oluyor.

Yeme bozukluğu ardında baş dönmesi, susuzluk, polikistik over sendromu, adet problemleri ve hormon sorunlarını da getirmekte. Kendi kendine kilo verme çabaları sağlığı kötü etkiliyor. Sosyal durumlarını ve ruh hallerini de olumsuz etkileyebiliyor.

Yemeklerden öğünlerden kaçan çocukları aileler bu konuda eğitmelidir. Genetik, anksiyete ve depresyon da sebebi olabilir fakat bu belirtiler görüldüğünde doktora gidilmesi uygun olacaktır.

Doğru yiyeceklerle sağlıklı bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Diyet ve aktivite birleştirilerek aile içinde uygulandığında sorunlar bitecektir.