Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Nişasta, Kırmızı Etin Kanser Riskini Azaltır Mı?

Mangal sezonundayız ve kırmızı eti de genel olarak seviyoruz. Peki kanser riski yüksek olan kırmızı eti ne durdurabilir?

Son 20 yılda kolorektal kanser riski büyük olan kırmızı et aslında demir gibi iyi şeyler de içeriyor. Kırmızı ete rengini veren madde kolon astarına zarar verebilir. Rektal doku içinde bu bölgelerde kanser gelişimini teşvik edebilir. mikroRNA larımızda tümör ilerleyebilir. Dirençli nişasta ve kırmızı et tüketimi ile beslenme düzenleri incelenmiştir. Dirençli nişasta, mide ve ince bağırsaktan geçerken sindirimle farklı bir temasa girer diğer nişastalardan farklıdır.

Bu, kalın bağırsağa ulaştığı zaman kısa zincirli yağ asitleri gibi bilinen yararlı molekülleri üretir, orada mikroplar tarafından fermente edilir. Bu kısa zincirli yağ asitleri, sağlıklı bağırsak epitel hücrelerinin büyümesini teşvik ederken, kalın bağırsak tümör hücrelerinin inhibe edilmesini sağlar. %30 gibi bir faydası vardır. Kırmızı eti azaltın ya da yanında dirençli nişasta tüketin. Muz, leblebi, fasulye, mercimek, kepekli tahıllar gibi.c