Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Nikotin Sakızının Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Nikotin Sakızının Zararları ve Faydaları Nelerdir?

nikotin sakızı nedir ne işe yarar

nikotin sakızı nedir ne işe yarar

Sigarayı bırakmak için etkili yöntemlerden bir tanesi de nikotin sakızı adı verilen ve ağızdan alınan sigarayı bıraktırma ürünüdür. Nikotin sakızları sigaranın ana bağımlılık yapıcı maddesi olan nikotinin sigara içimi haricinde vücuda alınmasına olanak sağlayan bir aparat olarak biliniyor. Eczanelerde nicorette ve nicotinell markaları adıyla satılan nikotin sakızlarının etken maddesi aslında normal sakızlardan tek farkı içerdiği nikotin maddesinden başka bir şey değil. Peki nikotin sakızının faydaları ve olası zararları yan etkileri nelerdir? Öncelikle nikotin sakızının faydalarından başlayalım.

Nikotin sakızının faydaları yararları nelerdir?

– Nikotin sakızları sigara içmeye olan bağımlılığı unutturuyor. Vücudun ihtiyacı olan nikotini ağız yoluyla temin ediyor. Bu nedenle sigarayı bırakmak istiyorum ve nasıl yapacağımı bilmiyorum diyenler için kesinlikle denenmesi gereken bir sigara bırakma yolu olarak dikkat çekiyor.

-Nikotin sakızının bir diğer faydası ise koku yapmamasıdır. Ağız kokusuna neden olan sigaranın aksine nikotin sakızı ağızda kötü bir koku bırakmaz.

– Nikotin sakızlarının bırakılması da sigaraya nazaran daha kolaydır. Bunu ilk aşamada aldığınız nikotin oranını aşamalı olarak azaltarak yapabilirsiniz. Bunun için nikotin sakızları genelde 3 türe ayrılır ve ilkinden başlanarak zamanla nikotin oranını azaltacak şekilde aşamalı olarak nikotin sakızlarını değiştirirsiniz.

– Ortalama olarak 0.5-2 mg arası bulunan nikotin sayesinde bir sakız çiğneyerek dahi gün boyunca tiryakilerin ihtiyaç duyduğu nikotini karşılayabilir. Sakız şeklinde olması nedeniyle otobüs veya uçak yolculukları gibi ortamlarda bile sigara yoksunluğu krizlerine girmenize engel olur.

Nikotin sakızının yan etkileri ve zararları varmı?

Nikotin sakızının tabi ki yan etkileri vardır. Öncelikle aşırı tüketimde damarları büzücü etkisi nedeniyle bazı kişilerde kalp hastalıklarını tetikleme riski bulunabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde tüketilmesi gerekir.

Nikotin sakızları ayrıca bilinçsiz kullanıldıkları takdirde kanser riskini artırabilmektedir. Özellikle ağız ve gırtlak kanseri gibi kanser riskleri nikotin alımı nedeniyle ağızdaki genetik mutasyon riski ile artmaktadır.

Nikotin sakızları bazı kişilerde hıçkırığa neden olabilir.

Nikotin sakızları uzun süreli (yıllar boyu) kullanımda diş eti çekilmeleri ve diş çürümelerine de neden olabilmektedir.

Nikotin sakızları sigara alışkanlığından kurtulmak için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden birisi olmasına rağmen bilinçsiz ve rastgele kullanımda bir takım yan etkileri veya zararları da açığa çıkarabilir.